Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök, Netflix’in kurucusu Reed Hastings’in 16 ay önce “Türkiye ve başka bazı ülkelerde internet üzerinden yapılan yayıncılığa müdahale sinyalleri geliyor. Böyle bir durumda ne yapacaksınız?” sorusuna verdiği yanıtı aktardı. Buna göre Hastings “Pakistan’da da varız, oralarda sorun çıkmayacak da Türkiye’de mi çıkacak?” dedi.

Netflix’in kurucusu Reed Hastings ile 16 ay önce kısa bir röportaj yapma imkânına sahip olan Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkok, Hürriyet’te ‘Netflix’in patronu o gün bana ne demişti’ isimli bir yazı paylaştı. Özkok, 2018 yılının nisan ayında Netflix’in kurucusuna “Türkiye ve başka bazı ülkelerde internet üzerinden yapılan yayıncılığa da müdahale sinyalleri geliyor. Böyle bir durumda ne yapacaksınız?” şeklinde bir soru yöneltmişti.

Netflix’in kurucusu Reed Hastings, 16 ay önce, bu soruya cevap verirken şu ifadeleri kullandı:
“Türkiye’yi konuşuyorsak öyle bir endişem yok. Biz Suudi Arabistan’da varız, Pakistan’da varız. Yani oralarda sorun çıkmayacak da Türkiye’de mi çıkacak? Böyle bir şey düşünemiyorum…”
Netflix’in şu an için bir sonraki hamlesinin ne olacağı bilinmiyor olsa da bir Netflix sözcüsü, geçtiğimiz gün olayları yakından takip ettiğini belirtmişti.

Ertuğrul Özkok’un Hürriyet’teki yazısına geri dönecek olursak Özkok, yazısında Netflix’e gelen yasağı da kendi yorumuyla ele aldı. RTÜK’ün bu şekilde bir adım atmasının sebebi olarak platformu kullanan kişilerin konuya ilişkin şikâyetleri olduğunu belirten kişiler gösterilirken Özkok “Ya şikâyeti olmayan insanlar… (…) kalitesi giderek düşen dizi filmlerinden sıkılıp da aradığı renkliliği o platformlarda bulanlar… Bu ülkede onların hiç mi hakkı yok…” şeklinde bir yanıt verdi.

Paylaş