Tekno Safari’ye yazmaya başladığım ilk haftadan beri aklımda Türkiye’deki online dizi ve film izleme platformlarıyla ilgili yazı yazmak vardı vardı ama gündemde daha iPhone 7 ve AKN’nin Kaldırılmaması gibi daha çok tık alacak konular olduğu için bu yazıyı erteledim. Neyse ki Netflix geçtiğimiz hafta bir tanıtım toplantısı yaparak Türkiye’ye girdiğini duyurdu da bana harika bir pas oldu. İşte bunlar da hep çakallık.

Belki bazılarınız “ne geçen haftası? Adamlar aylardır Türkiye’de, sen yeni mi duydun?” Diye atarlanmak isteyecek; valla canım okur, Netflix Türkiye’ye girmeye doyamamış olacak ki bir daha girdi. Üstelik bu kez gürül gürül, gümbür gümbür…

Geçtiğimiz hafta Netflix Twitter’da Türkiye hesabını açtı, Amerika hesabı “Türkiye’ye vardınız mı?” Diye sordu. Ertesi gün tanıtım toplantısı (lansman) yapıldı.

Netflix’te Türkiye İçin Yeni Ne Var?

Netflix daha önce Türkiye’ye girdiğinde aslında yaptığı tek şey Türkiye’den girişin engellenmesini kaldırmak olmuştu. İlk başta büyük heyecan yaratsa da hızla sönmüştü. Fakat şimdi işler değişti. Netflix gerçekten Türkiye’de.

  1. Netflix Türkiye’de en büyük eksik altyazı desteğiydi. Türkçe altyazılı içerik ara ki bulasın durumu vardı.  Şimdi içeriklerin %80’inde Türkçe altyazı olduğunu açıkladılar. Denedim, en olmadık şeyde bile altyazı buldum. Hatta birçok içerikte Türkçe dublaj bile var.
  2. Yerli içerik yoktu. Şimdi birçok yerli dizi Netflix’de izlenebilir durumda. Ayrıca toplantıda orijinal Türkçe içeriklere yer vereceklerini açıkladılar. Bu da demek oluyor ki İlk başta TV’de/Sinemada izlediğimiz yerli yapımları Netflix’te göreceğiz. Ardından, eğer işler yolunda sadece Netflix’te yayınlanacak yerli diziler de çekilmeye başlanacak.
  3. Artık tüm sistem Türkçe.
  4. Para birimi artık Türk Lirası

Netflix’in Türkiye’deki Rakipleri Ne Alemde?

Hah, başta dedim ya Türkiye’deki platformları yazacaktım; işte konu bu. Netflix üstüne bonus oldu.  Ben bu platformlarla bir türlü anlaşamadım. Lisanslı ya da ücretsiz yazılım kullanıyorum, dinlediğim müziği dijital alarak satın alıp hakkını veriyorum ama internetten ücretli ya da ücretsiz, yasal olarak film ve dizi izleyemiyorum. Korsan izleyince suç oluyor. İçinden çıkış yok.

Haydi şimdi denediğim platformlara bir gözatalım.

1) Tivibu

Televizyon izlemek için yıllardır kullanıyorum. Aşırı sansür nedeniyle film izlemekse imkansız. Arşiv yetersiz. Tivibu, Türk Telekom’un hizmeti. Türk Telekom’a her ay hem internet için hem de Tivibu için ayrı ayrı para ödüyorum. Parasını ödememe rağmen Tivibu reklamdan geçilmiyor ve izledikçe AKN’den düşüyor. Yazılım çok kullanışlı değil ama yine de akşam vakti bir haber kanalında aynı anda konuşan 5-6 kişiyi izlemek için faydalı. Her şeye rağmen epey kullanıyorum.

2) NetD

Doğan Medya‘nın yayın platformu NetD, özellikle Doğan Medya kanallarındaki dizi ve programlarını yüksek kalitede ve ücretsiz izlemek için ideal. Sağlam da bir müzik klibi arşivi var ama film yok. Az da olsa vardı sanki önceden… Bir ara kendi özel içeriklerini de üretiyorlardı ama Youtube’a karşı çok da direnemediler.

3) TvYo

NetD’nin Doğuş Grubu için olanı. Sevdiğiniz dizi varsa sarılın. Başka da bir şey yok. Üstelik kullanamayalım diye tasarlanmış.

4) Digiturk IQ ve Dilediğin Yerde

Bu platform(lar)daki deneyimimden bahsetmesem olur mu? Teşekkür ederim.

5) BluTV

Yine Doğan Medya’nın hizmeti aslında kategori olarak Netflix’in Türkiye’deki tek rakibi. Onlar da Netflix’e Hoş Geldin tweet’i attılar. BluTV, ücretli üyelik sistemiyle güzel bir film ve dizi arşivini size sunuyor. Çokça yerli içerik var ve fiyatı uygun ama sansürlü! Sırf bu yüzden hesabımı durdurdum. Belki de sırf bu yüzden değildir…

Sansürü eleştirmek için BluTV’ye şöyle bir tweet attım: “RTÜK’le işin yok, küfürler sansürsüz, “yetişkin” kategorin var, paranı ödüyorum. niye sigara ve çıplak götü sansürlüyorsun?” Cevap gelmeyince, 10 gün sonra tekrar sorguladım ve bir çalışan kişisel hesabıyla aşağıdaki cevabı verdi:

Simto Bey, sizi tanırım, Kelime Oyunu’ndaki performansınız beni etkilemişti. Keşke sinkaflı kelimelerle kendinizi ifade etmeseydiniz. Yine de eleştirileriniz dikkate değer. Arkadaşlar da muhakkak konuyu ayrıntılı biçimde ele alacaklardır. Böylesi güzide bir platformu, bu kadar kesin bir yargıyla infaz etmek sanki biraz haksızlık gibi. Ama yine de sizin takdiriniz. Sevgiler, saygılar.

Aslında infaz yoktu. Sadece sansürün nedenini sorguladım. Küfür de yoktu. Sadece kibar olmak için bükülmeden, popoya göt demiştim. Yani birine küfretmek için falan değil. İzlediğim bir filmde adamın poposu sansürlüydü. Hepsi bu.

Neyse ki daha sonra BluTV resmi Twitter hesabından beni aydınlattı (bu arada cevap yazdıkları ilk kullanıcı da benim): “Merhaba Simto, içeriklerimizin düzenlenme hizmetini D-Smart üzerinden almaktayız, bu nedenle sansür uygulaması yapılmakta.”

Neticede BluTV Türkiye şartarında oldukça iyi bir servis. Özellikle bolca yerli içerik olması, tüm içeriğin altyazılı olması, yüksek yayın kalitesi şahane. Ancak yenilikçi bir şekilde dijitale yatırım yapıp gelenekçi platform olan TV’ye bağlı kalmak günü kurtarmıyor.

DailyMotion Plus

Sahi, bir İlhan İrem vardı; ne oldu o?

Fiyatlar

Netflix’te zurnanın zırt dediği yer fiyatlar. 15,99 TL‘lik Temel Paket bütçe dostu ancak HD kalitesinde yayın sunmuyor. Aynı anda 2 kullanıcıyı ve HD yayını destekleyen Standart Paket ise 27,99 TL. Bence az değil. Ultra HD yayın sunan Özel Paket 39,99 TL ancak Youtube’da 480p’yi anca izleyen Türk kullanıcıları zaten bu pakete bakmayacaktır.

Adil Kullanım Kotası

Başımızın belası bu. Geçen haftaki yazımda BTK’nın “AKN’yi Kaldırmaya Niyetimiz Yok” açıklamasını yazmıştım. Netflix de yukarıda bahsettiğim diğer servisler gibi bundan nasibini alacak. Netflix, hıza göre kaliteyi optimize ettiklerini söyledi. Bunun tercümesi şudur: Hızınız kötüyse dert değil, hemen 480p’yi veririz. Bu özellik zaten Tivibu, TvYo, NetD, BluTV’de de var ama kalite düşünce de izlenmiyor ki…

Sonuç

Sonuca bakacak olursak Türkiye’de Netflix’e rakip olabilecek bir sürü şirket varken dijitale yeterince yatırım yapmadıkları, arşivlerini genişletemedileri, geleneklere bağlı ve sansürcü oldukları için sahaya çok daha güçlü çıkacaktır. Eğer Netflix sürpriz bir kararla ceketini alıp gitmezse, Türkiye’deki servisler de kendini geliştirecek ve hatta aralarına yeni servisler de katılacaktır.

Yani Netflix uzun vadede sektörü hareketlendirecektir diye düşünüyorum. İşin sonunda Türkiye’de güçü kalan servis Netflix mi yoksa yerli bir servis mi olur kestirmek zor ama en nihayetinde kullanıcı da parasını ödeyip online müzik dinlemeye alıştığı gibi film izlemeye de alışacaktır. Yeter ki kaliteli, reklamsız (ücretliyse), sansürsüz içerik olsun.

Bu arada Netflix’in tek hesapta birden fazla kullanıcı profili  yaratma, her profil için kişiye özel öneri sunma, cep telefonundan PlayStation’a her cihazda izlenebilme izlenebilme gibi özelliklerini de göz ardı etmemek lazım.

Kısa vadede ise özellikle AKN iyileşmedikçe işler zor yürüyecek gibi görünüyor. Açıkçası ben 3 gün sonra kotamı bitirecekse Netflix’e 30 lira varmem.

Kıssadan Hisse

Ben kısa yazmayı bilmiyorum. Kusura bakmayınız efenim. Bu bölümün başlığını da serbest çağrışımlı atım. Kıssa, “ders çıkarılacak anlatı” demektir. Hisse’si de malum, kıssadan size düşecek paydır. Ben kıssa anlatmadım ama yine de hissesi yukarıdaki “Sonuç” başlığındadır. Bak yine nasıl da uzattım lafı başbaşka bir konuyla…

Kapak Resmi

Evet, farkındayım; yazıya “kapak resmi” olarak seçtiğim fotoğraf çok kolpa ama ne yapayım; TV karşısında Netflx izleyen Türk ailesi fotoğrafını nereden bulayım gecenin 01’inde?

İlgili Video

Hasan Yalçın, Youtube kanalında blog yazarı Fundalina ile birlikte Netflix’in tanıtım toplantısından notlarını paylaşmış. Merak eden izleyebilir.

Paylaş