Netflix reklamlı ve daha ucuz bir seçenek üzerinde çalışıyor. Şirket bu sayede yıllık 1 milyar dolar ek gelir elde edebilir.

Reklam eksikliği, Netflix’in en çekici avantajlarından biri olmaya devam ediyor, ancak akış hizmetinin sonsuza dek reklamlardan kaçınıp kaçınmayacağı konusunda sorular hala sürüyor. Şirket, son yıllarda abonelik fiyatlarını birçok kez artırdı. Bazı kullanıcılar da yeni fiyatların çok yüksek olduğundan şikayet etti. Netflix’in platforma reklam ekleyerek yılda yaklaşık 1 milyar dolar ek gelir kazanabileceğini iddia eden yeni bir rapor ortaya çıktı.

Talep üzerine video akış hizmetleri yaygın olmasına rağmen, farklı görüntüleme alışkanlıklarına ve tüketici tabanlarına yatırım yapmaya çalışan çeşitli iş ve içerik modelleri var.

Netflix, tüm içeriğini tek bir aylık ücret karşılığında reklamsız sunarken, Hulu, örneğin reklamlarla desteklenen daha ucuz bir plan sunuyor. Netflix orjinal şovlarının mevsimlerini tam gruplar halinde yayınlamayı seçti, ancak Hulu onları geleneksel televizyonlar gibi bir seferde bir bölüm yayınladı.

Her ne kadar tüm tüketiciler reklamların varlığından rahatsız olmasalar da, kayda değer bir sayı Netflix’in en çekici bölümlerinden biri olarak reklam eksikliğini gösteriyor.

Netflix’in borcu yaklaşık 10 milyar dolar ve artı olarak orijinal içeriklere yapılan masraflar da var. Araştırmalar 2021 yılında toplam abone sayısının yüzde 25’inin reklamlı abonelerden oluşacağını ve yıllık 1 milyar dolar ek gelir bırakacağını tahmin ediyor.

Bunların yanında yüksek ücretli aboneliklere geçmiş olanlar bunu iptal ederek yeni aboneliğe geçiş yapabilir. Bu durumda Netflix’in reklama olan bağımlılığı da artabilir.

Paylaş