Güncellendi! Netflix, Türkiye’deki ilk sansürünü uyguladı

Netflix ve muadili dijital yayın platformlarının RTÜK denetimine girmesinin ardından Netflix, bir animasyon dizisinde ilk sansürünü uyguladı.

1 Ekim 2018
2424 Görüntülenme

Netflix tarafından iletilen açıklamaya göre haberdeki iddia gerçeği yansıtmıyor. Tarafımıza iletilen açıklama şu şekildedir:

Netflix Türkiye, iddiaların aksine ilgili yapım üzerinde herhangi bir değişiklik yapmamıştır. Söz konusu yapımın yayın hakları farklı bir içerik üreticisinden satın alınmış olup, yapım Netflix’e şu an servisimizde yer aldığı haliyle teslim edilmiştir. 

Hatırlayacağınız üzere yakın zamanda yapılan haberlerle birlikte Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun artık dijital yayın platformlarında da söz sahibi olacağını, aralarında Netflix ve Blu TV’nin de bulunduğu çeşitli yayın platformlarında temel sansürler uygulanacağı duymuştuk.

RTÜK tarafından yapılan temel düzenlemelerin Netflix ve muadili dijital yayın platformlarında geçerli olmaya başlamasıyla birlikte Netflix, Türkiye’de ilk sansürünü uyguladı. Netflix’in RTÜK lisansı almasından kısa bir süre sonra Over the Garden Wall (Bahçe Duvarlarının Ötesinde) isimli animasyon dizisindeki bazı karelerde sansür uygulandı. Uygulanan sansürde dizideki bir karakterin tütün ürünü kullandığı görülüyor.

Yetişkinlere yönelik içeriklerde dijital platformlar daha özgür olabilir

Her ne kadar Netflix’in RTÜK denetimi çerçevesinde uyguladığı tahmin edilen bu sansür, özellikle yetişkinlere yönelik dizi, film ve belgesel gibi içerikleri izleyen kullanıcıları endişelendirse de Over the Garden Wall isimli animasyon dizisinde uygulanan sansürün içeriğin 7 yaş ve üzeri için uygun olması nedeniyle yapıldığı düşünülüyor. Tütün ürünleri kullanımı 18 yaş ve üzeri kişiler için uygun görülürken 7 yaş ve üzeri kitleye hitap eden bu içerikte sansürün temeli, yaş kısıtlaması olarak düşünülebilir.

Tüm bu noktalardan yola çıktığımızda ve Netflix’in 16 yaş ve üzeri, 18 yaş ve üzeri kişiler için sunduğu içeriklerde geriye dönük sansür uygulanmaması nedeniyle şimdilik RTÜK denetimlerinin dijital yayın platformlarında televizyonda olduğundan daha geniş olacağını ve içeriği engelleyecek sansürlemeler yapılmayacağını öngörebiliriz. Her ne kadar şimdilik işaretler yetişkinlere yönelik içeriklerde içeriği engelleyecek sansürlemeler yapılmayacağını işaret etse de neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

 

İlginizi çekebilir

Google’dan yeni artırılmış gerçeklik gözlüğü: Glass Enterprise Edition 2
65 okunma
65 okunma

Google’dan yeni artırılmış gerçeklik gözlüğü: Glass Enterprise Edition 2

Onur Binay - 24 Mayıs 2019

Google Glass Enterprise Edition 2, Snapdragon XR1 platformundan güç alıyor. Google, yeni XR1 yongasının gücüyle, gözlüklerin çevrenin daha iyi tanınmasını…

Samsung, Huawei gibi olmamak için Android lisansını yeniledi
72 okunma
72 okunma

Samsung, Huawei gibi olmamak için Android lisansını yeniledi

Onur Binay - 24 Mayıs 2019

ABD hükümeti tarafından verilen karar doğrultusunda Huawei’nin yeni cihazlarda lisanslı Android sürümü kullanılmasına izin verilmiyor. Bu nedenle şirketin Google’ın mobil…

Huawei kurucusu Ren Zhengfei: Rakiplerimiz 2-3 yıllık süreçte bizi yakalayamaz
62 okunma
62 okunma

Huawei kurucusu Ren Zhengfei: Rakiplerimiz 2-3 yıllık süreçte bizi yakalayamaz

Onur Binay - 24 Mayıs 2019

Zhengfei, ABD'nin yasalarla yönetilen bir ülke olduğunu, yasalara uyması ve reel ekonomiye bu çerçevede yaklaşması gerektiğinin altını çizerek, ABD'li şirketlerin…

%d blogcu bunu beğendi: