Güncellendi! Netflix, Türkiye’deki ilk sansürünü uyguladı

Netflix ve muadili dijital yayın platformlarının RTÜK denetimine girmesinin ardından Netflix, bir animasyon dizisinde ilk sansürünü uyguladı.

1 Ekim 2018
1592 Görüntülenme

Netflix tarafından iletilen açıklamaya göre haberdeki iddia gerçeği yansıtmıyor. Tarafımıza iletilen açıklama şu şekildedir:

Netflix Türkiye, iddiaların aksine ilgili yapım üzerinde herhangi bir değişiklik yapmamıştır. Söz konusu yapımın yayın hakları farklı bir içerik üreticisinden satın alınmış olup, yapım Netflix’e şu an servisimizde yer aldığı haliyle teslim edilmiştir. 

Hatırlayacağınız üzere yakın zamanda yapılan haberlerle birlikte Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun artık dijital yayın platformlarında da söz sahibi olacağını, aralarında Netflix ve Blu TV’nin de bulunduğu çeşitli yayın platformlarında temel sansürler uygulanacağı duymuştuk.

RTÜK tarafından yapılan temel düzenlemelerin Netflix ve muadili dijital yayın platformlarında geçerli olmaya başlamasıyla birlikte Netflix, Türkiye’de ilk sansürünü uyguladı. Netflix’in RTÜK lisansı almasından kısa bir süre sonra Over the Garden Wall (Bahçe Duvarlarının Ötesinde) isimli animasyon dizisindeki bazı karelerde sansür uygulandı. Uygulanan sansürde dizideki bir karakterin tütün ürünü kullandığı görülüyor.

Yetişkinlere yönelik içeriklerde dijital platformlar daha özgür olabilir

Her ne kadar Netflix’in RTÜK denetimi çerçevesinde uyguladığı tahmin edilen bu sansür, özellikle yetişkinlere yönelik dizi, film ve belgesel gibi içerikleri izleyen kullanıcıları endişelendirse de Over the Garden Wall isimli animasyon dizisinde uygulanan sansürün içeriğin 7 yaş ve üzeri için uygun olması nedeniyle yapıldığı düşünülüyor. Tütün ürünleri kullanımı 18 yaş ve üzeri kişiler için uygun görülürken 7 yaş ve üzeri kitleye hitap eden bu içerikte sansürün temeli, yaş kısıtlaması olarak düşünülebilir.

Tüm bu noktalardan yola çıktığımızda ve Netflix’in 16 yaş ve üzeri, 18 yaş ve üzeri kişiler için sunduğu içeriklerde geriye dönük sansür uygulanmaması nedeniyle şimdilik RTÜK denetimlerinin dijital yayın platformlarında televizyonda olduğundan daha geniş olacağını ve içeriği engelleyecek sansürlemeler yapılmayacağını öngörebiliriz. Her ne kadar şimdilik işaretler yetişkinlere yönelik içeriklerde içeriği engelleyecek sansürlemeler yapılmayacağını işaret etse de neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

 

İlginizi çekebilir

Lenovo’nun dört kameralı telefonu Lenovo S5 Pro tanıtıldı
Mobil
40 okunma
Mobil
40 okunma

Lenovo’nun dört kameralı telefonu Lenovo S5 Pro tanıtıldı

Mert Yamak - 18 Ekim 2018

Akıllı telefon pazarında sahibi olduğu Motorola markasının da desteğiyle önemli bir atılım gerçekleştiren ancak son dönemlerde sessiz kalan Lenovo, yeni…

Boston Dynamics’in robotu Atlas yeni yetenekler kazandı
İnsansız & Otonom Araçlar
48 okunma
İnsansız & Otonom Araçlar
48 okunma

Boston Dynamics’in robotu Atlas yeni yetenekler kazandı

Cemil Eren Mutluay - 17 Ekim 2018

Daha önce ürettiği robotlar WildCat ve Spot ile dikkatleri üzerine çeken Boston Dynamics, uzun süredir üstünde çalıştığı Atlas’ın yeni videosunu…

Oyunculara özel Huawei Mate 20X tanıtıldı!
Genel
182 okunma
Genel
182 okunma

Oyunculara özel Huawei Mate 20X tanıtıldı!

Mert Yamak - 16 Ekim 2018

Huawei, Londra'da düzenlediği özel basın etkinliğinde Huawei Mate 20 ve Mate 20 Pro modellerinin yanı sıra oyunculara özel Mate 20…