Güncellendi! Netflix, Türkiye’deki ilk sansürünü uyguladı

Netflix ve muadili dijital yayın platformlarının RTÜK denetimine girmesinin ardından Netflix, bir animasyon dizisinde ilk sansürünü uyguladı.

1 Ekim 2018
2262 Görüntülenme

Netflix tarafından iletilen açıklamaya göre haberdeki iddia gerçeği yansıtmıyor. Tarafımıza iletilen açıklama şu şekildedir:

Netflix Türkiye, iddiaların aksine ilgili yapım üzerinde herhangi bir değişiklik yapmamıştır. Söz konusu yapımın yayın hakları farklı bir içerik üreticisinden satın alınmış olup, yapım Netflix’e şu an servisimizde yer aldığı haliyle teslim edilmiştir. 

Hatırlayacağınız üzere yakın zamanda yapılan haberlerle birlikte Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun artık dijital yayın platformlarında da söz sahibi olacağını, aralarında Netflix ve Blu TV’nin de bulunduğu çeşitli yayın platformlarında temel sansürler uygulanacağı duymuştuk.

RTÜK tarafından yapılan temel düzenlemelerin Netflix ve muadili dijital yayın platformlarında geçerli olmaya başlamasıyla birlikte Netflix, Türkiye’de ilk sansürünü uyguladı. Netflix’in RTÜK lisansı almasından kısa bir süre sonra Over the Garden Wall (Bahçe Duvarlarının Ötesinde) isimli animasyon dizisindeki bazı karelerde sansür uygulandı. Uygulanan sansürde dizideki bir karakterin tütün ürünü kullandığı görülüyor.

Yetişkinlere yönelik içeriklerde dijital platformlar daha özgür olabilir

Her ne kadar Netflix’in RTÜK denetimi çerçevesinde uyguladığı tahmin edilen bu sansür, özellikle yetişkinlere yönelik dizi, film ve belgesel gibi içerikleri izleyen kullanıcıları endişelendirse de Over the Garden Wall isimli animasyon dizisinde uygulanan sansürün içeriğin 7 yaş ve üzeri için uygun olması nedeniyle yapıldığı düşünülüyor. Tütün ürünleri kullanımı 18 yaş ve üzeri kişiler için uygun görülürken 7 yaş ve üzeri kitleye hitap eden bu içerikte sansürün temeli, yaş kısıtlaması olarak düşünülebilir.

Tüm bu noktalardan yola çıktığımızda ve Netflix’in 16 yaş ve üzeri, 18 yaş ve üzeri kişiler için sunduğu içeriklerde geriye dönük sansür uygulanmaması nedeniyle şimdilik RTÜK denetimlerinin dijital yayın platformlarında televizyonda olduğundan daha geniş olacağını ve içeriği engelleyecek sansürlemeler yapılmayacağını öngörebiliriz. Her ne kadar şimdilik işaretler yetişkinlere yönelik içeriklerde içeriği engelleyecek sansürlemeler yapılmayacağını işaret etse de neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

 

İlginizi çekebilir

Çin iPhone satışına yasak getirebilir
29 okunma
29 okunma

Çin iPhone satışına yasak getirebilir

Serhat Ayan - 11 Aralık 2018

Qualcomm, Çin’deki Fuzhou Mahkemesi’nin, Qualcomm’un iki patentli ürününün kullanıldığı iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8,…

Robot konusunun cılkının çıktığı an
61 okunma
61 okunma

Robot konusunun cılkının çıktığı an

Serhat Ayan - 11 Aralık 2018

Akınsoft, Konya'da insansı robotlar yapan bir firma. Servis yapan robotlar, akıllanan robotlar yaparak, bunları sattığını sıklıkla dile getirerek uzun zaman…

Ceplere ucuza küçük ve hızlı şarj
42 okunma
42 okunma

Ceplere ucuza küçük ve hızlı şarj

Serhat Ayan - 11 Aralık 2018

TP-Link, yepyeni iki powerbank modelini satışa sunacağını duyurdu. Yeni powerbank’lardan ilki 6000mAh pil kapasitesine sahip olan TL-PBB6000, kredi kartı büyüklüğünde…

%d blogcu bunu beğendi: