Seyahate çıkmayı planlıyorsanız, önceden plan yapmak ve hava tahminlerini kontrol etmek önemli. Aynı şey uzay yolculukları için de geçerli!

NASA, önümüzdeki on yıl için uzay hava tahminlerinin nasıl olduğunu görmek için ileriye dönük araştırma yaptı ve işlerin oldukça iyi gittiğini gördü.

NASA, güneş etkinliği hakkındaki en son verileri ve güneş havasını inceledi ve geçtiğimiz iki yüzyıldaki en sakin on yıl olduğunu söyledi.

NASA’nın yeni bir blog yazısında açıkladığı gibi , yıldızımızın güneş döngüsü yaklaşık 11 yıl sürüyor ve tahmin edilebilir şekilde gerçekleşen yüksek etkinlik dönemleri var. Yüksek aktif dönemlerde, güneş lekeleri daha yaygın ve koronal kitle çıkışları yüklü parçacıkları uzaya fırlatıyor.

Bunun gibi güneş havaları, NASA’nın kaçınmak isteyeceği, astronotları yıldızımızdan büyük miktarda radyasyona maruz bırakmak anlamına geliyor. Dünyada, gezegenin manyetik alanı bir kalkan gibi hareket eder. Ancak uzaya yolculuk yapan astronotlar aynı korumaya sahip değil.

Onlarca yıllık veriyi ve tahminleri inceleyen bilim insanları, daha isabetli tahmin yapmanın yolu olduklarına inandıkları bir formül geliştirdi. Yöntem, mevcut verileri kullanarak önceki on yıllık uzay havası tahminini yapmak için zaten test edildi ve NASA’ya göre “iyi performans gösterdi”.

NASA ve diğer gruplar en ileri görevlerinden bazılarını yerine getirirken Güneş’in kendi başına davranabileceğini bilmek, keşfedilmeyi daha kolay hale getirmez, ama zorlaştırmaz da.

Paylaş