Altı aylık bir uzay keşif gezisinden yeni dönen NASA astronotu Serena Auñón-Chancellor, mikro yerçekimi konusundaki biyobilim deneylerinin Dünya üzerindeki ilaçları nasıl geliştirebileceğini paylaştı.

43 yaşındaki Auñón-Chancellor, 13 yıldır NASA için uçuşlar yapıyor. Aynı zamanda hem iç hem de havacılık tıbbında uzmanlaşmış bir elektrik mühendisi ve pratisyen hekim. Son zamanlarda Dünya’ya ISS’de 56 ve 57ç seferlerini içeren altı aylık bir konaklamadan döndü.

Auñón-Chancellor gibi insanlar tarafından mikro yerçekimi içinde yapılan tıbbi araştırmalar, dünyadaki herkesin tıbbi bakımını doğrudan etkiliyor. Gezegeni yörüngeye çevirirken, insan vücudu hakkındaki bilgilerimizi genişleten; kanser, Parkinson hastalığı ve osteoporoz dahil olmak üzere insanların yaşamlarını iyileştirebilecek biyoloji bilimi deneyleri yapan çalışmalar yaptı.

“İnsanlar uzay istasyonunda yaptığımız bilimin sadece uzay araştırmaları ile ilgili olduğunu düşünüyor. Dünyadaki günlük yaşamın tıbbi bakımının ne kadar önemli olduğunu anlamıyorlar.” dedi.

NASA’ya göre astronotlar uzayda kalsiyum gibi kritik mineralleri kaybediyorlar ve kemik kütleleri ayda yaklaşık % 1 düşüyor . Bu, osteoporozu olan bir kişiye benzer bir etki. Kemikler kırılgan hale geldikçe, osteoporoz hastalığı olan insanlar da keskin bir duruş veya boy kaybı yaşanabilir.

Bu değişiklikler araştırmacılara Auñón-Chancellor gibi astronotları yaşlanmanın etkilerini daha iyi anlamak için kullanma fırsatı veriyor. Kan, idrar, tükürük ve hatta dışkı örneklerini topladı ve saklandı. Mikro çekimde idrar damlacıkları her yerde yüzebilir ve potansiyel olarak ekipmana zarar verebilir. Astronont, “İdrarınızı yörüngede toplamak kolay değil. Ama sürekli olarak kitlerde değişiklikler yapıyoruz, böylece bu bilimi mükemmelleştirebiliriz.” dedi. Sonuçlar yaşlanma ve sınırlı hareket kabiliyeti olanlar için yeni tedavilere yol açabilir.

Çalışma konusu olmasının yanı sıra, insan sağlığı ile ilgili yüzlerce deney yaptı. Örneğin, sığır ve insan spermi gibi biyolojik örnekleri, bilim adamlarının insan üremesinin uzayda gerçekleşebileceğini anlamalarına yardımcı olacak bir doğurganlık çalışması için inceledi.

Auñón-Chancellor, uzayda öğrenilenlerin Dünya’da daha yararlı olacağından emin. “Çok çabuk, önümüzdeki üç ila beş yıl içinde bile, burada yeryüzünde kanser tedavisi için bize yardımcı olabilirler.” dedi.

Paylaş