https://ihowtomake.com https://ihowtocheck.com https://ihowtodownload.com https://mybkexperiencex.com https://mycfavisites.com https://ihowtocreate.com https://arbysfeedbacksurvey.com https://ijacklistens.com https://talkasurvey.com https://lowessurveyz.com https://ihowtoinstall.com

Mükemmel gerçeklikteki sahte videolar 6 ay uzaklıkta

DeepFake teknolojisi o kadar hızlı ilerliyor ki, alanında önde gelen uzmanlardan biri olan Hao Li bile buna ayak uydurmakta zorlanıyor. Li, gerçeğinden ayrılmakta zorlanılacak DeepFake videoların 6 ay sonra çoğu yerde görülebileceğini söyledi.

Li’nin DeepFake konusunda sağlam bir  kimliği var. Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi profesörü olarak çalışan Hao Li, üniversitedeki görevinin haricinde DeepFake videoları üzerine çalışmalar yürütüyor.

Li, geçtiğimiz Çarşamba günü MIT’de gerçekleştirilen bir konferansta DeepFake videolar hakkında bazı öngörülerde bulundu. Hao Li, MIT’deki konuşmasında 2 ya da 3 yıl içerisinde çıplak gözle gerçeğinden ayrılmayacak DeepFake videolarının üretileceğine inandığını söyledi. 

Li, CNBC’de katıldığı bir programda, Zao isimli uygulamanın teknolojisine odaklanmanın artması nedeniyle gerçekçi DeepFake videolarıyla 6 ay ile bir yıl arası bir sürede karşılaşabileceğimizi söyledi. 

Zao’nun DeepFake teknolojisi uygulaması nispeten zararsız olsa da, Li ve diğer uzmanlar potansiyel zararlı kullanımlar konusunda büyük endişe duyuyor. Yaygın olarak bulunabiliyorsa, birçok kişinin şirketleri dolandırmak , kimlikleri çalmak , hatta seçimlere müdahale etmek için DeepFake teknolojisini kullanabileceği söylenebilir.

Bunun olmasını önlemek için, Li şu anda Kaliforniya Üniversitesi ile Berkeley bilgisayar bilimi profesörü Hany Farid ile çalışıyor. İkili tamamen gerçek görünen derin yüzeyleri tespit etmek için teknoloji geliştiriyor.

Paylaş