MK11 en iyi Mortal Kombat olmasından ziyade belki de Netherrealm’in en iyi oyunu olabilir. Süper grafikler, yüksek şiddet içeriğinin yanı sıra online veya offline için güzel modlar mevcut.

Mortal Kombat 2D dövüş oyunları arasında kaliteyi tanımlaması, dövüşün iki yumruk, iki tekme ve bir blok düğmesinin merkezlenmesinden kaynaklı. Bu aslında sanıldığından daha özel bir şey çünkü diğer 2D oyunlarda hafif, orta veya ağır atak kombinasyonlarını daha hafif saldırı tuşlarıyla birleştirebiliyorsunuz. Ancak MK dünyası böyle değil! Mortal Kombat’ın kendine özgü bir kombinasyon sistemi var buna “Kombo çevirme” diyebiliriz. Belirli tuşların birleşimi ile çok akıcı ataklar yapabilirsiniz, bu bildiğiniz bir telefon numarasını ezbere çevirmek gibi. Mortal Kombat’ın spesifik kombo motoru yeni başlayan oyuncuları biraz zorlayabilir ancak merak etmeyin oyunda çok öğretici modlar var.

Mortal Kombat’a özel aşırı derece de şiddet, özel kombo motoru, fatality’ler ve bitirici hareketlerin yeni oyunda bizi karşılaması çok hoş. Ancak yeni dövüş sistemi oyunu farklı bir boyuta getirmiş. Geliştiricilerin özellikle Mortal Kombat X gibi kullanıcıların sevdiği bir oyundan sonra böyle bir müdahale yapması çok cesurca ve oyuna yeni bir hava kattığı da aşikar.

Yeni dövüş sisteminden bahsetmişken Netherrealm’in oyunu oldukça yavaşlattığını özellikle Mortal Kombat X’i oynadıysanız anlayabilirsiniz. Koşma tuşu gitti, yürüyüş hızları düşürüldü, ileriye doğru hareket eden ya da geniş kapsamlı kombolar artık daha nadir. Oyunu ilk test etmeye başladığımda yavaşlatılmasından pek hoşlanmadım açıkcası. Ancak biraz zaman ayırıp çözmeye başladığımda bu denli küçük bir değişimin büyük bir değişime yol açmadığını gördüm. Eğer dikkatli bir şekilde konumlanıp doğru atakları yaparsanız ya da havada uçmaya değil de rakibinize karşı kendinizi savunmaya odaklanırsanız maç sizin. Doğru konumlanma ve doğru savunmayı 50/50 olarak yaptığınızda savaş daha taktiksel bir konuma geliyor ve karşılığını almaya başlıyorsunuz.

Mortal Kombat serisi özellikle öğreticilik anlamında diğer dövüş oyunlarının önünde. Serinin yeni oyununda ise bu olayı daha iyi bir düzeye getirmişler. Çalışırken gamepad’inizin kaplamasını ekranda görebilime şansınız var. Bu, komboları hangi tuşları birleştirip yaptığınızı izleyebilmeniz için güzel bir geliştirme. Ancak doğru tuşlara basmak da yetmiyor çünkü doğru tuşlara doğru zaman da basmanız gerekiyor. İşte bu sizi biraz zorlayabilir. Temel dövüş mekaniğine zamanla alışıyorsunuz ama kombo ve bağlantılı atak yapmaya sıra geldiğinde doğru tuşa basmaya odaklanmanız gerekiyor. Birçok yönden ritmi anlamak gerekiyor. Son zamanlarda çıkan Sekiro: Shadows Die Twice gibi. Ama merak etmeyin Mortal Kombat o kadar zor ve sinirlendirici bir oyun değil.

Grafiksel olarak belki de PS4’de görünen en iyi oyunlardan biri olabilir. Muhteşem arena tasarımı ve karakter modellemeleri gerçekten sizi hayran bırakıyor. Ama en büyük silahı aydınlatmalar çünkü çoğu yerde büyük resmi muhteşem aydınlatma sayesinde ortaya çıkarıyor. Mortal Kombat serisini ilk defa duyan insanlar “sadece bir dövüş oyunu, grafikler ne kadar iyi olabilir ki” diyebilir. Onları yavaşca susturup bunun onur kırıcı bir davranış olduğunu söyleyin.

Yeni Mortal Kombat’ı diğerlerinden ayıran bir diğer özellik ise dövüş sırasında alt kısımda beliren savunma ve atak barları. Savunma kısmı özellikle bazı özel uyandırma tuşları, çevresel etkileşimler (bazı arenalarda çevrede bulunan nesneleri fırlatmak gibi) ve kombo önleyici buna “breakaway deniyor. Atak tarafı ise özel hareketlerinizi blokta daha güvenli hale getirmek, hasarlarını arttırmak, açılan fırsatları değerlendirmek ve daha fazlasını yapmak için kullanılıyor.

Temel kontrolleri çözdükten sonra büyük ihtimal hikaye moduna başlayacaksınız. Görünen o ki Mortal Kombat oyunlarında bugüne kadar yapılan her şey Kronika adında kötü bir zaman tanrısı tarafından gizlice manipüle edildiği için ortaya çıktı. Raiden’ın işlere fazla karıştığını düşünen Kronika, onu tek bir hamleyle silmeye karar verdi. Hikaye modunu oynarken özellikle zaman yolculuğundan yüzünden kafanız biraz karışabilir.

Bazı kullancıların gereksiz bulduğu darbeleri X-Ray üzerinde gösterme özelliği bu seride biraz azaltıldı. Onun yerine yeni eklenen bir özelliğimiz var adı “Fatal Blow” yani “Ölümcül darbe”. Fatal blow, round başına bir kere kullanılan, canınız azaldığında size yüksek darbelerle rakibinize zarar vererek geri dönme şansınızı arttıran bir özellik.

Mortal Kombat X’deki kişiselleştirme seçenekleri genişletildi. Artık kullanıcıların karakterlerin dövüş şekillerinden, kıyafetlerine kadar değiştirme opsiyonu mevcut. Multiplayer’da seçenekleriniz kısıtlı olabilir ancak çevrım dışı olarak oynadığınız da yetenek ve kişiselleştirme açısından daha çok seçeneğiniz var. Her karakterin 60 kaplama, 90 adet özelleştirilebilir ekipmana ve karakterin kendi yeteneklerine ek olarak 10 adet teknik özelleştirme seçeneği var. Doğruyu söylemek gerekirse kaplamalar sadece varsayılan kostümün rengini değiştiriyor ama online oynarken karakterinizi farklı göstermenin yolu sizin ellerinizde. Öğelerin bazıları hikaye modu oynayarak açılabilir ancak genel olarak zaman kulesi modu veya krypt modu oynayarak öğeleri toplayabilirsiniz.

Hikaye modu ve multiplayer modu’nun yanı sıra “Classic Towers” modu var. En tepede ki düşmana ulaşmak için önünüze geleni indirmeniz gereken bir MK klasiği. “Towers of Time” yani “Zaman Kuleleri” ise özel hareketlerinizi sınırlayan, fazladan engeller yaratan ve karakter özelleştirmelerini kısıtlayan bir mod.

Mortal Kombat 11, sizin için savaşı zorlaştırmak konusunda yaratıcı olsa da, bu kavram yeni değil. Ancak mücadelelerin bir çoğu adil değil ve size “Konsumables” kullanmanızı öneriyor. Rastgele kazanılan bir şey olmadığı için oyun da kazandığınız paraları bunları satın almakta kullanıyorsunuz.

Oyunun online modu açıkcası diğer dövüş oyunlarına göre oldukça iyi. NetherRealm bu konuda dersine iyi çalışmış çünkü kablosuz ağ üzerinden bağlandığınız da bile güzel bir geri dönüş alıyorsunuz. Diğer oyunların bu konuda ki eksikliği gözle görülür derecede eksik, o yüzden bu konuda oldukça iyi çalışılmış. Birçok modu online olarak oynayabilirsiniz. Rütbeli ve normal maçlara ek olarak “King of the Hill” yani tepenin kralı modu var.

Sonuca gelecek olursak Mortal Kombat hem görsel hem de oynanış açısından diğer dövüş oyunlarına göre gerçekten birkaç gömlek daha iyi. Hem dövüş oyunu alayım ama hikaye modu da olsun diyorsanız MK11 size göre olabilir ya da ortalık kan, revan olsun savaş istiyorum diyorsanız sizin için de uygun olabilir. Kısaca MK11, ağır oyuncuların bayıldığı, oyuna yeni başlayan “noob” oyuncuların zaman kulelerinde ağladığı, hiç sevmediğiniz arkadaşınızdan stresinizi çıkarabileceğiniz ya da sevmediğiniz patronunuzu hayal edip fatality çekebileceğiniz en iyi oyunlardan.

ARTILARI

Zaman yolculuklu hikaye modu
En iyi online dövüş oyunu
Akıcı oynanabilirlik
Karakter özelleştirme.
Grafikler

EKSİLERİ

Zaman kulelerinin zorluğu adil değil
Yeni ekipmanları açmak zor
Geçiş sahnelerinde FPS düşmeleri olabiliyor

Paylaş