Devlet ekonomiyi canlandırmak için önemli adımlar atıyor. Mesela ekonomik krizlerde otomotiv satışları düşüyor, ev eşyası satışları düşüyor, bizzat ev satışları düşüyor. Bu temel sektörlere kalıcı zarar gelmemesi için devlet kendi gelirlerinden feragat ederek ÖTV ve KDV gibi bizzat kasasına vergi olarak giren paraları almayacağını söylüyor. Halk da buna hemen kepki vererek daha çok ev, araba ve ev eşyası alıyor.

Bunu aklımızın bir kenarında tutalım.

Biz ülkede internet kullanımının yaygınlaşmasını istiyoruz. 8 megabite kadar internet veriliyor ülkenin çok büyük bir kısmında ama bu hızın yarısını bile göremiyoruz. Çünkü bakır üstünden giden internet santral ve mahalledeki kutulardan uzaklaştıkça daha kalitesiz ve yavaş internet veriyor. Bu ülkeye fiber lazım diğer bütün gelişmiş ülkeler gibi. Bunu herkes biliyor.

Bunun için şirketlere isterseniz fiber döşeyebilirsiniz denmiş. Ama Geçiş Hakkı adı verilen bir para kazanma yolu üretilmiş. Belediyeler her sene bir geçiş hakkı tarifesi yayınlıyorlar ve fiber için nereyi kazarsanız oranın durumuna göre sizden artan miktarlarda para istiyorlar. Bunlar metre başına hesaplanıyor. Dümdüz gitseniz bile belediyenin bahçesinden geçerken ayrı, karayollarından geçerken ayrı, ormandan tarladan geçerken ayrı paralar veriyorsunuz.

Ülkemizin kurumları o kadar da zengin olmadığı için bu bakış açısıyla öyle kolay kolay fiber döşeyemiyorlar. Zaten bu konuda daha sonraki yazılarda anlatacağımız bir takım uygunsuzluklar var.  Ama bu para da üstüne tuzu biberi oluyor.

Mobilyanın ve betonarme binaların ekonomiye yapacağı katkı muhakkak çok önemlidir. Ama artık her evde her mobil cihazda, mobilya almaktan çocuk okutmaya, dizi seyretmekten sağlık verilerini kontrol etmeye kadar her alanda kullanılan  internetten önemli değildir diye düşünüyorum. İnternet sayesinde okuyacak çocuklar, satılacak ürünler, geliştirilecek işler ve sermayeyi bir kenara bırakıyorum. Türkiye’nin telekomünikasyon operatörlerinin dahi verdiği vergiler bu işi dikkate almayı gerektirir.

Ben şunu öneriyorum: mobilya ve betonarme binalardan almakta olduğunuz paradan vazgeçebiliyoruz madem. Geçiş hakkı ücretlerini yüksekliği yüzünden zaten alamayacağımız paradan vazgeçelim, daha çok kazanalım. Yani almakta olduğumuz paranın kesin daha altındadır zaten alamamakta olduğumuz para. Gelin bir süreliğine de olsa geçiş hakkı ücretlerini kaldırın.

Oy verenlerin ve vermeyenlerin, sizin yanınızda ve karşınızda olanların tek ortak noktası internet olabilir.

Bunu en azından düşünün.

Paylaş