AdColoncy ve Nielsen adlı mobil reklam şirketleri, mobil oyuncu profilini belirlemek amacıyla İstanbul Ankara ve İzmir’in içinde bulunduğu 12 il genelinde bir araştırma yaptı. Yapılan araştırmada Türkiye’deki oyuncu profiline ait ilginç bilgiler ortaya çıktı. 15-65 yaş arasında farklı sosyo-ekonomi statü grupları arasında yapılan araştırma; yaş grubu ve sosyo ekonomik durum olarak bakıldığında Türkiye’deki herkesin mobil oyun oynadığını gösteriyor.

Diğer araştırma sonuçları ise şu şekilde:

15-17 yaş grubunun yüzde 90.1’i, 45 yaş üzerinin ise yüzde 78’i akıllı telefon ya da tabletlerinden mobil oyun oynuyor. Mobil oyun oynayanlarının yüzde 90’ı daha çok akıllı telefondan oyun oynadığını söylüyor.

Aynı zamanda mobil oyun tutkunlarının çoğu tek oyunla da yetinmiyor. Mobil oyuncuların yüzde 85’i en az 2 ve üstü oyunu cihazlarına indiriyor. Her gün mobil oyun oynayanların oranının ise yüzde 54 olduğu söyleniyor.

12 ilde yapılan araştırmaya dahil olan mobil oyuncuların yüzde 51.6’sı kadınlar oluşturuyor. Kadınlar zaman geçirmek oyun oynadıklarını belirtirken, erkekler stres atmak için oyun oynadıklarını belirtiyor.

Bunların dışında, mobil oyun oynayanların yüzde 56’sı saat 20:00 – 23:00 saatleri arasına denk gelen dizileri izlerken oyunlarını oynuyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here