Mobil Dünya Kongresi, 2018 yılının akıllı telefon trendlerini belirledi

1 Mart 2018
944 Görüntülenme

1987’den bu yana mobil teknolojilerin trendlerini belirleyen Mobil Dünya Kongresi (MWC), bu yıl da 26 Şubat – 1 Mart 2018 tarihleri arasında Barselona’da gerçekleşti. Her yıl olduğu gibi yine teknoloji dünyasının önde gelen üreticileri, yeni akıllı telefonlarını MWC 2018’de tanıttı.

Biz de MWC 2018’de yapılan akıllı telefon duyurularından yola çıkarak 2018 yılının akıllı telefon trendlerini ve trend olması beklenen ancak pek de gündeme gelmeyen özellikleri sizler için derledik.

İnce ekran çerçeveleri

Aslında son bir yıldır akıllı telefon dünyasında yaşanan gelişmeler, hemen hemen tüm telefonların ince ekran çerçeveli tasarım anlayışına geçeceğini işaret ediyordu ancak MWC 2018 ile birlikte tüm akıllı telefon üreticileri yeni nesil ince çerçeveli ekran tasarımına geçti.

Sony, yıllardır sürdürdiği Omni-Balance tasarım anlayışını Xperia XZ2 ve XZ2 Compact modellerinde kırarken General Mobile, 1000 TL bandının altındaki akıllı telefonlarını 18:9 formatında ince ekran çerçeveleriyle tasarladı.

Yine geçtiğimiz yıl ekran çerçeveleri nedeniyle eleştirilen Nokia, bu yıl duyurduğu tüm yeni nesil Nokia akıllı telefonlarında hem ince ekran çerçeveli hem de Samsung’un “edge” ekranını andıran kavisli ekran tasarımına geçti.

Tüm bunların yanı sıra %98 ekran – kasa oranıyla bugüne dek en ince ekran çerçevelerine sahip akıllı telefon Vivo Apex, MWC 2018 kapsamında duyuruldu.

Yapay zekalı yonga setleri

Samsung ve Sony gibi üreticiler yeni nesil amiral gemisi telefonlarında yapay zeka teknolojileriyle birlikte kullanıcı deneyimini geliştirmeyi amaçlarken Asus da yeni ZenFone 5 ailesinde Qualcomm’un yapay zeka motorunu kullandığını açıkladı. Özellikle bu yıl, genel kullanımdan ziyade kameraların fotoğraf çekimi esnasında sahneyi tanımaları gibi yapay zeka yetenekleri üreticiler tarafından öne çıkarıldı.

Akıllı telefonlara gücünü veren işlemci üreticileri de özellikle orta seviye için yapay zekalı yongalarını MWC 2018’de tanıttı. MediaTek, Helio P60 yongasını yapay zeka yetenekleriyle duyururken Qualcomm, yapay zeka motoruna yer verdiği Snapdragon 700 platformunu tanıttı.

Çift ön kamera

Bugüne dek analistlerin Mobil Dünya Kongresi’nden en büyük beklentisi, akıllı telefon üreticilerinin üst seviye telefonlarında çift ön kameraya yer vereceği yönündeydi. Her ne kadar Asus ZenFone 5 Lite gibi gençleri hedefleyen çift ön kameralı telefonlar tanıtılsa da genel olarak üreticiler, amiral gemisi modellerinde çift ön kameraya yanaşmadı.

Çift ön kameralı akıllı telefonların tercih edilmemesinin başında ise telefonların tek kamerayla da yazılımsal olarak derinlik efekti uygulayabilmesi geliyor. Bunun dışında geliştirilen lenslerle tek ön kameralı telefonlar da geniş açılı selfie’ler çekebiliyor ve çift kameranın getireceği yakınlaştırmaya ihtiyaç duyulmuyor.

3.5mm jack girişi giderek azalıyor

Samsung başta olmak üzere bazı akıllı telefon üreticileri hala akıllı telefonlarda 3.5mm’lik kulaklık girişinin olması gerektiğini savunsa da ne yazık ki Sony gibi birçok üretici, MWC 2018 ile birlikte amiral gemisi telefonlarında kulaklık girişine veda etti.

Bunun yerine yeni nesil Bluetooth kulaklıklarını fuarda tanıtan üreticiler, Qualcomm’un Aptx teknolojisi gibi çeşitli teknolojilere destek sunarak kablosuz kulaklık bağlantısında ses kaybını önlemek istiyor.

Kablosuz kulaklıklar konusunda Gear IconX modeliyle en önemli geliştirmeleri yapan şirketlerden biri olan Samsung ise, buna rağmen opsiyonel olarak kullanıcıların isterse 3.5mm’lik jack girişini kullanması gerektiğini düşünüyor.

Düşük fiyatlı telefonların kurtarıcısı: Android Oreo Go

Google’ın ilk kez geçtiğimiz yılın sonlarına doğru duyurusunu gerçekleştirdiği sadeleştirilmiş işletim sistemi Android Go da MWC 2018’e damgasını vuran önemli konulardan biri oldu. Yerli üreticilerimizden General Mobile ve Vestel olmak üzere birçok üretici, Google işbirliğiyle Android Go platformunda çalışan uygun fiyatlı telefonlarını sergiledi.

Android Go’lu akıllı telefonların birçoğu, 70 euro – 100 euro aralığındaki fiyat bandında raflardaki yerini alacak.

MWC’de “Apple” izlerini gördük

Her ne kadar üreticiler kendi özgün tasarım çizgilerini korumaya çalışsalar da birçok Android üreticisi, yeni nesil telefonlarında iPhone X modelinden esinlenildiği bariz olan bazı özelliklere yer verdi.

Samsung’un “ARemoji” Asus’un ise “ZenMoji” özellikleri Apple’ın Animoji özelliğiyle rekabet etmeye hazırlanırken Asus ZenFone 5Z ve ZenFone 5 modelleri bariz bir şekilde hem ön hem de arka yüzeyiyle iPhone X’i andırıyor.

Elbette 2018’de akıllı telefon dünyasının nasıl şekilleneceğini, önümüzdeki aylarda yapılacak Huawei P20 ve LG G7 lansmanlarıyla birlikte göreceğiz.

İlginizi çekebilir

Diske su kaçırırsanız nasıl kurtarırsınız?
42 okunma
42 okunma

Diske su kaçırırsanız nasıl kurtarırsınız?

Serhat Ayan - 14 Aralık 2018

Sıvı teması sonrası zarar gören cihazlarından önemli verilerini kurtarmak isteyen kullanıcılar için anında doğru müdahale büyük önem taşıyor. Oldukça hassas…

DLive nasıl kullanılır
80 okunma
80 okunma

DLive nasıl kullanılır

Uğur Özdağlı - 13 Aralık 2018

Bu yazımızda Blockchain tabanlı canlı yayın platformu DLive.tv'ye nasıl kayıt olunacağını anlatıyoruz. 1- DLive.tv adresine giriyoruz. 2- Sağ üstten giriş…

İçerikçiye blockchain ile para kazandıran video platformu
72 okunma
72 okunma

İçerikçiye blockchain ile para kazandıran video platformu

Uğur Özdağlı - 12 Aralık 2018

İnternet üzerinden canlı yayın ve video platformu olarak faaliyet gösteren DLive, Lino blockchain tabanlı çalışan ve internet üzerinden canlı yayın yapılan…

%d blogcu bunu beğendi: