Mitsubishi Electric / CeBIT 2017 / Germany Foto: Martin Klindtworth - www.zentralfotograf.de

Son zamanlarda dünya genelinde neredeyse her teknolojisi üreticisi, sürücüsüz otomobil teknolojilerine katkıda bulunuyor. Bu şirketlerden biri olan ve Türkiye’de klima sistemleriyle yakından tanıdığımız Mitsubishi Electric, son çıkardığı sürücüsü araç kullanımı için gerekli olan teknolojiler ile birlikte bu konuda çözümler sunuyor.

Bu sunduğu çözümlerden en çok öne çıkanı ise 3D yol haritalarını 10 kat daha hızlı oluşturan teknoloji oluyor. Bu teknoloji sayesinde yapay zeka yardımıyla üç boyutlu haritalar hatasız ve hızlı bir şekilde hazırlanıyor. Mitsubishi Electric tarafından geliştirilen Mobil Haritalandırma Sistemi; aracın üst kısmına monte edilen sensörleri, kameraları ve lazerleri kullanarak santimetre kesinliğindeki ölçümleri gerçek zamanlı toplayarak 3D haritaları hazırlıyor. Üç boyutlu konumsal yok ve yol kenarı bilgilerini, 10 cm ya da daha az bir hata payıyla sunuyor.

3D haritalandırma sistemiyle birlikte gelişmiş sürücü destek birimlerine ve farklı diller konuşan ya da hiç konuşamayan işitme engelli insanların arasından iletişim kurmasını sağlayan teknolojiler gibi çözümler üreten Mitsubishi Electric, sürücüsüz otomobillerin öncüsü olarak tasarladığı konsept aracı EMRAI xDAS 3.1’i ilk kez CeBIT Fuarı’nda göstermişti. Bu konsept araç, bir dizi inovatif sürüş yardımı teknolojilerini bir arada topluyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here