MIT ve NASA mühendisleri yeni bir tür uçak kanadı geliştirdi

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne (MIT) bağlı mühendis ekibi, yeniden şekillendirilebilen yeni bir tür kanat geliştirdi. Hafif ama dayanıklı bir yapıya sahip kanat türü, uçak üretim, uçuş verimi ve bakım masraflarını ciddi şekilde düşürecek.

2 Nisan 2019
78 Görüntülenme

Kanat yapımına yönelik yeni yaklaşım, gelecekteki uçakların tasarımında ve üretiminde daha fazla esneklik sağlayabilir. Yeni kanat tasarımı NASA rüzgar tünelinde test edildi ve NASA Ames’teki araştırma mühendisi Nicholas Cramer tarafından ortaklaşa yazılan Akıllı Malzemeler ve Yapılar (Smart Materials and Structures) dergisinde yayınlanan bir makalede paylaşıldı.

Yeni montaj sistemi, düzlem rulosunu ve düzlemin perdesini kontrol etmek için, geleneksel kanatların yaptığı gibi ayrı hareketli yüzeyler gerektirmek yerine, sert ve esnek bir karışım içererek bütün kanadın veya onun parçalarının deforme olmasını sağlayabiliyor.

Sonuç, araştırmacıların metal veya kompozit malzemeden yapılmış olsun olmasın, konvansiyonel tasarımlara göre çok daha hafif ve dolayısıyla enerji açısından daha verimli bir kanat olduğunu söylüyor.  Makaleye göre kauçuğun metreküp başına yoğunluğu 1500 kilogramken, yeni kanat türü için oluşturulan kafesin yoğunluğu metreküp başına 5.6 kilogram.

Araştırma ekibinden Benjamin Jenett, kalkış, iniş, manevra ya da düz seyir gibi standart bir hava uçuşunun her evresi için optimum kanat parametrelerinin farklı olduğunun, bu nedenle mevcut kanatların belli bir parametre göre değil, bir ortalamaya göre tasarlandığını belirtti. Bununla birlikte yeni geliştirilen kanat teknolojisi, isteğe göre deforme olabildiğinden uçuşun her evresi için maksimum verim sağlayabilecek şekli elde edilebiliyor.

Jenett, yeni kanadın NASA’nın Langley Araştırma Merkezi’ndeki yüksek hızlı rüzgar tüneline yerleştirilebileceği kadar büyük olacak şekilde tasarlandığını söyledi.

İlginizi çekebilir

Google’ın işbirliğini kesmesinin ardından Huawei’den açıklama geldi
98 okunma
98 okunma

Google’ın işbirliğini kesmesinin ardından Huawei’den açıklama geldi

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

Reuters’ın haberine göre Huawei’nin AOSP (Android Açık Kaynak Kodu Projesi) ile erişimi sınırlanırken, Google’ın çatı şirketi Alphabet’in aldığı karara göre…

Hangisi daha hızlı? OnePlus 7 Pro – Samsung S10 Plus – Huawei P30 Pro?
61 okunma
61 okunma

Hangisi daha hızlı? OnePlus 7 Pro – Samsung S10 Plus – Huawei P30 Pro?

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

Videoda farklı benchmark uygulamaları kullanılıyor. AnTuTu’da OnePlus 7 Pro birinci gelirken, ikinciliği Galaxy S10+ alıyor. Geekbench’in çok çekirdek performansından ise…

Drone’lar renklere göre sınıflandırılacak
64 okunma
64 okunma

Drone’lar renklere göre sınıflandırılacak

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

500 gramdan ağır tüm İHA'ları ilgilendiren taslağa göre, İHA'ların uçacağı bölgeler, renklere göre sınıflandırılacak. Yeşil (serbest) bölgede İHA kullanıcısı, pilotu…

%d blogcu bunu beğendi: