Kanat yapımına yönelik yeni yaklaşım, gelecekteki uçakların tasarımında ve üretiminde daha fazla esneklik sağlayabilir. Yeni kanat tasarımı NASA rüzgar tünelinde test edildi ve NASA Ames’teki araştırma mühendisi Nicholas Cramer tarafından ortaklaşa yazılan Akıllı Malzemeler ve Yapılar (Smart Materials and Structures) dergisinde yayınlanan bir makalede paylaşıldı.

Yeni montaj sistemi, düzlem rulosunu ve düzlemin perdesini kontrol etmek için, geleneksel kanatların yaptığı gibi ayrı hareketli yüzeyler gerektirmek yerine, sert ve esnek bir karışım içererek bütün kanadın veya onun parçalarının deforme olmasını sağlayabiliyor.

Sonuç, araştırmacıların metal veya kompozit malzemeden yapılmış olsun olmasın, konvansiyonel tasarımlara göre çok daha hafif ve dolayısıyla enerji açısından daha verimli bir kanat olduğunu söylüyor.  Makaleye göre kauçuğun metreküp başına yoğunluğu 1500 kilogramken, yeni kanat türü için oluşturulan kafesin yoğunluğu metreküp başına 5.6 kilogram.

Araştırma ekibinden Benjamin Jenett, kalkış, iniş, manevra ya da düz seyir gibi standart bir hava uçuşunun her evresi için optimum kanat parametrelerinin farklı olduğunun, bu nedenle mevcut kanatların belli bir parametre göre değil, bir ortalamaya göre tasarlandığını belirtti. Bununla birlikte yeni geliştirilen kanat teknolojisi, isteğe göre deforme olabildiğinden uçuşun her evresi için maksimum verim sağlayabilecek şekli elde edilebiliyor.

Jenett, yeni kanadın NASA’nın Langley Araştırma Merkezi’ndeki yüksek hızlı rüzgar tüneline yerleştirilebileceği kadar büyük olacak şekilde tasarlandığını söyledi.

Paylaş