Bildiğiniz üzere bir süredir Microsoft, yeni Xbox modelini bir süredir ‘Project Scorpio’ ile gizliyor ve aylardır ortaya çıkan haberler donanımsal olarak oldukça güçlü yeni bir Xbox modelinin karşımıza çıkacağını gösteriyordu.

Microsoft’un ‘Project Scorpio’ kodlu yeni konsolu Xbox One X, E3 2017 fuarı kapsamında düzenlenen Microsoft konferansında tanıtıldı. Özellikle birçok oyunu 4K çözünürlüğünde 60FPS çalıştırabilecek olmasıyla dikkat çeken Xbox One X, konsolları grafik kalitesi konusunda bilgisayarlara bir adım daha yaklaştırıyor. Microsoft’un ‘dünyanın en güçlü oyun konsolu’ tanımlamasını yakıştırdığı Xbox One X, Playstation 4 Pro’dan daha güçlü donanıma sahip olmasıyla birlikte şimdilik bu sıfatı hakkediyor.

Xbox One X Teknik Özellikleri

Xbox One X’in 2.3GHz hızında çalışan sekiz çekirdekli AMD işlemcisi buluınuyor. AMD’nin bu güçlü işlemcisi, bilgisayarlardaki AMD işlemcilere kıyasla Xbox One X ile çok daha uyumlu bir şekilde çalışıyor. Ayrıca 6 teraflop’luk grafik işlemcisi olan Xbox One X, 4.2 teraflop’luk GPU’lu Playstation 4 Pro’ya bu alanda fark atmayı başarıyor. 12GB DDR 5 RAM’i bulunan konsol böylelikle birbirinden kaliteli grafiklere sahip oyunları 4K çözünürlüğünde 60FPS ile çalıştırmayı başarıyor.

4K televizyonunuz olmadan bile kaliteli grafikler

Microsoft, yeni oyun konsolu Xbox One X’te 4K çözünürlük desteğinin yanı sıra HDR (Yüksek Dinamik Aralığı) görüntü teknolojisine de yer veriyor. Böylelikle görüntü üstündeki ışık farklarının ortalamasını alarak size en uygun şekilde yansıtan Xbox One X, HDR modu sayesinde 4K olmayan oyunlarda bile kaliteli bir grafik deneyimi vaat ediyor.

Xbox One X’in E3 2017’de yayınlanan tanıtım videosu:

Xbox One X Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Microsoft’un yeni canavar konsolu Xbox One X, 4 Kasım 2017 tarihinde dünya genelinde satışa sunulacak. Konsolun ABD fiyatı 499 dolar açıklanırken ülkemizdeki fiyatı henüz bilinmiyor ancak günümüzdeki döviz kurları ve vergilerle 2000TL bandında olacağını söyleyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here