Microsoft, Windows 10 PC’lerin şifreler olmadan çalışmasını planlıyor. Yakında bir Windows 10 cihazınızda Microsoft hesapları için parolasız oturum açmayı etkinleştirebileceksiniz.

Şirket birkaç aydır Windows 10 ve Microsoft hesaplarından şifreleri kaldırmak için çalışırken, gelecek yıl Windows 10’a yapılacak bir sonraki büyük güncelleme bir adım daha ileri gidecek. Yakında bir Windows 10 cihazında Microsoft hesapları için şifresiz oturum açmayı etkinleştirebileceksiniz. Bu, bilgisayarların Windows Hello yüz kimlik doğrulamasını, parmak izlerini veya bir PIN kodunu kullanacağı anlamına geliyor. Bu yeni “cihazınızı şifresiz yap” özelliğini seçmeye karar verirseniz, şifre seçeneği giriş ekranından kayboluyor.

Öyleyse Microsoft neden insanların Windows 10 PC’lere giriş yapmak için şifreleri kullanmayı bırakmasını istiyor? Çok basit, şifreler bitirmek istiyor. İnsanlar onları her web sitesinde veya kişisel cihazlarında tekrar kullanmaya bayılıyor ve mevcut iki faktörlü kimlik doğrulama yöntemimiz olmasına rağmen, insanları bunları kullanmaya ikna etmek hala zordur.


Microsoft, bir PIN kodunun kolay çözülebilecek ve güvensiz bir koruma yöntemi olarak görülse de paroladan çok daha güvenli olduğunu iddia ediyor. Windows 10, özel anahtarınızı yalnızca cihazınızda yerel olarak bulunan ve içerisinde yalnızca kaydettiğiniz PIN kodlarını depolayan Güvenilir Platform Modülüne (TPM) kaydedecek. Sunucular tehlikeye girse hatta parolalar çalınsa bile koyduğunuz PIN kodlarına hiçbir şey olmayacak.

Microsoft, Windows 10 kullanıcılarını temel SMS, ayrı bir Microsoft uygulaması olan Authenticator, Windows Hello ve hatta FIDO2 standardına sahip fiziksel güvenlik anahtarları gibi iki faktörlü kimlik doğrulama işlemlerini seçmeye ikna etmeye çalışıyor. En son Windows 10 Mayıs 2019 güncelleştirmesi ile Microsoft hesabı üzerinde yalnızca telefon numarası olan bir Windows 10 bilgisayarı ayarlayabilir ve oturum açabilirsiniz.

Paylaş