Çok severiz karşılaştırma yapmayı: Canon mu, Nikon mu? Apple mı, Samsung mu? Çilek mi, limon mu? Evde mi, arabada mı? Hiç alakası olmayan şeyleri bile kıyaslarız ve bundan hiç bıkmayız. PC mi Mac mi tartışması da yıllardır sürer. Benim çocukluğumde Mac evlere girmeyen, kimsenin yüzüne bile bakmadığı ama kullananların sonuna kadar savunduğu özel cihazlardı. Mac’ler özellikle grafikerlerin eli, ayağı gibiyken PC’ciler de nefret ederdi. Oysa her kıyaslama gibi bu da gereksizdi.

Windows işletim sistemiyle Mac işletim sistemi hep karşılaştırılsa da, Microsoft ve Apple bugüne kadar hiç birbirine rakip olmadı desek çok yanlış olmaz. Windows, PC’cilerin bir manada zorunlu tercihiydi. Şimdi şartlar değişiyor. Geçtiğimiz hafta Microsoft yeni Surface Book’larını ve Surface Studio adındaki yeni All in One (hepsi bir arada) bilgisayarını tanıttı. Hemen ertesi günse Apple yeni Macbook Pro’larını tanıttı.

Hem Microsoft’un Surface Studio’su hem de Apple’ın yeni Macbook Pro’ları müthiş cihazlar, tartışmasız. Her iki üründe teknoloji dünyasında epey ses çıkardı, herkesi kendine hayran bıraktı. Her iki cihaza salyalar akıtılarak bakılan ürünleri karşılaştırmaktan geri durmak olmazdı. Ancak ben bunu yapmayacağım. Sanırım başlık biraz aldatıcı oldu. Kusura bakmayın. Ben her iki ürünü beğensem bile o kadar yükselmediğimi belirtmek için yazıyorum.

Microsoft Surface Studio

Önce videoyu izleyelim…

https://www.youtube.com/watch?v=BzMLA8YIgG0

Nasıl? Büyüleyici, değil mi? Değil… Söyleyeyim size: Benim bu cihazda gördüğüm tek şey kocaman dokunmatik bir ekran ve bir mini PC kasası. Windows 10’un hem PC hem de tabletlerde çalıştığını düşünürsek bu sadece son model donanımlı, büyükçe bir tablet bilgisayardan fazlası değil. Son model donanım dediysem, yetişemediği için NVIDIA 1080 yerine 980 ile geliyor. Beğenmedim değil. Hatta illa kıyaslayacaksak Macbook Pro’ya tercih ederim. Ancak bu cihaz işi çizimle olanlar hariç kimsenin işine çok da yaramayacaktır. Minimum 3000 dolar buna verene kadar çok daha sağlam bir masaüstü bilgisayar toplamak mümkün.

Apple Macbook Pro

Önce videoyu izleyelim…

https://www.youtube.com/watch?v=WVPRkcczXCY

Nasıl? Bu da çok etkileyici, değil mi? Bence değil. Daha yeni donanım, daha ince, daha hafif, daha büyük touchpad tamam. Bunlar zaten olacaklardı. Asıl olayımız klavye üzerindeki dokunmatik ekran. Apple yeni Macbook Pro’ları tanıtırken Twitter’dan takip ettim. Bu sevimli ekranın doğal olarak çok beğenildiğini gördüm. Fakat orda emojileri gören şaşırdı, medya kontrol butonlarını gören bir daha şaşırdı, renk paletini gören bir daha şaşırdı.

Orası yıllardır telefonunuzda kullandığınız dokunmatik ekranın bir kopyası işte. Oraya uygulama da yazılır, oyun da oynatılır. Yazılımla her şey mümkün. Evet, muhteşem ama her uygulamaya ayrı ayrı şaşırmayı anlamıyorum. Üstelik bu ekran için ESC ve F tuşları kaldırılmış! Evet, o ekrana onlar da konulabilir ama… Bakalım ne kadar fonksiyonel olacak. Bence gerçek hayat koşullarında neredeyse kimsenin ihtiyacı olmayacak. Bu arada satışa çıkamamıştı ama Optimus Klavye‘yi görenleriniz var mı?

Macbook Pro’ların en yenilikçi özelliği ise bir tane bile standart USB girişinin bulunmaması. Bunun yerine 4 adet Thunderbolt 3 (USB Type-C) girişi bulunuyor. Bunun anlamı harici klavyeninizi, farenizi, flaş disklerinizi, sabit disklerinizi vs. yeni Macbook Pro’lara bağlayamazsınız. Yeni Macbook Pro’larda monitör bağlayacak bir port olmadığı gibi, bir şarj girişi de yok. Yani Thunderbolt’larınızdan birini şarj için ayıracaksınız.

Apple’ın sitesine baktım, bu konuda şöyle demiş: “Ayrıca, mevcut aygıtlarınız da kablo veya adaptör aracılığıyla kolayca bağlanabiliyor.

macbook-pro-usb-connector

Özet

Esasen amacım iki cihazı da yermek değil. Hem Apple Macbook Pro’ların, hem Microsoft Surface Studio’nun, hem de bu yazıda bahsetmediğim Surface Book’ların gerçekten etkileyici cihazlar olduğunu kabul ediyorum. Ne yalan söyleyeyim; Surface’in o koca ekranını bir kez yalamak, Macbook Pro’ların yeni dokunmatik barında fiçıfiçı diye plak kaydırmak isterdim.

Fakat en nihayetinde hayrete düşürecek yenilikler göremiyorum. Haddinden fazla pahalı bu cihazlara neden bu kadar yükselindiğini anlamıyorum. Derdim o. Tabii sorunun bende olabileceğini de gözardı etmiyorum. Belki yıllar içinde teknolojiye karşı bir odunlaşma gerçekleşmiştir bende.

İyi bilgi

Bu yazıda hiçbir metni (başlıklar hariç) kalınlaştırmadım.

Her neyse,

Raadolun genşler.

Paylaş