Windows Central , Microsoft’un nisan ayının ortasında disksiz “Xbox One S All-Digital Edition” modelini piyasaya süreceğini bildirdi. Bu yeni konsolun, Microsoft’un Haziran ayındaki E3 şovundan önce Mayıs ayında mağazalarda olacağı söyleniyor.

Kod adı “Xbox Maverick” olan disksiz konsolunun detayları Kasım ayında çıkmıştı. Microsoft’un, disksiz konsolu önceden yüklenmiş oyunlarla birlikte gönderme seçeneği sunacağına dair söylentiler de vardı. Böylece yeni Xbox sahipleri, konsol gönderilmeden önce yüklenmesini istedikleri oyunları seçebiliyor.

Rapor doğruysa, Microsoft’un disksiz Xbox One S’i oyunların dijital kopyaları için tasarlanacak. Pahalı Blu-ray sürücüsü kaldırıldığı için bu yeni konsolun mevcut Xbox One S’den daha ucuz olacağı söyleniyor. Ayrıca, oyunları dijital olarak sunan Xbox Game Pass gibi hizmetler için de tasarlanacak.

Microsoft 100’den fazla Xbox oyununa erişim sağlayan Xbox Game Pass adlı abonelik servisine son zamanlarda çok önem veriyor. Yazılım üreticisi Sea of Thieves ve Crackdown 3 gibi Xbox Game Studios oyunlarını mağazalarda satışa sunduğu anda Xbox Game Pass’e de getirmişti. Microsoft, Xbox Game Pass abone sayıları hakkında net bilgi vermiyor, ancak milyonlarca kişinin bu hizmet için aylık ödeme yaptığını söyledi.

Microsoft, xCloud oyun yayın servisini de hazır hale getirecek. Yayın servisi sunuculardaki Xbox One S donanımını kullanacak ve oyunların PC’lere, konsollara ve mobil cihazlara yayınını sağlayacak. Microsoft, bu yılın sonunda xCloud’un genel denemelerini başlatmayı planlıyor, ancak Xbox One S’nin yalnızca dijital bir sürümü bu hizmet için uygun olabilir.

Paylaş