Otomotiv dünyasında önemli bir dönüm noktası olan otonom araçların teknik altyapısı neredeyse hazır ancak üreticiler etik konusunda son noktayı koymak için akademi alanında uzmanlarla endüstri standardını belirlemeye çalışıyor. Trafikte kurulacak bu yeni düzenin standart belirleyicilerinin arasında ise Alman Daimler’in Mercedes-Benz markası çalışmalara öncülük ediyor.

Stuttgart merkezli üretici otonom sürüşün “seviye 3” olarak bilinen donanım ve yazılımını güncel modellerinde kullanırken, seviye 4 ve seviye 5 için yapılan hazırlıkların ne aşamaya geldiğini S-Serisi Cooperative Concept modeli üzerine yerleştirdiği, yayalarla iletişimi sağlayacak ışık sistemiyle gösteriyor. Ar & Ge bölümünden futurolojist (gelecek bilimci) Alexander Mankowsky konsept çalışmalarıyla ilgili “İnsanların trafikte hareket halindeki bir otonom aracın bir sonraki adımının ne olacağını bilmesi gerek. Bunun için çok hızlı ve anlaşılır bir sinyal verme aracına ihtiyaç duyulacak.” açıklamasında bulunuyor.

Mercedes S-Serisi Cooperative Concept modelin tavanında yer alan 360 dereceden görünebilir ışıklı sinyal sistemi sayesinde aracın bir sonraki hamlesi işaret ediliyor. Yapılan testlerde otonom sürüş esnasında yayalarla karşılaşılan durumlarda ortaya çıkan belirsizliklerin ve kaza ihtimallerinin en aza indirgendiği belirtiliyor. Sinyal sistemi, tam otonom sürüş özellikli araçların direksiyonunda bir sürücü bulunması gerekmeyeceği için yayaların tedirginliğinin azaltılmasına da yardımcı oluyor.

Sürücler ve yayalar arasında kurallar gereğince karşılıklı güven ilişkisine dayanan trafik düzeni çok yakın gelecekte makineler ve insanlar arası karşılıklı güven ilişkisinin gelişmesini gerektirecek.

Paylaş