Çin’in önde gelen şirketlerinden biri olan Meizu, yıllar boyunca rakipleri karşısında kaybetti. Geçen yıldan bu yana şirket, Meizu 15, Meizu 16 ve Meizu Zero gibi daha çekici olan akıllı telefonlar ile portföyünü düzenlemeye başladı. Ancak şirket bir şekilde başarısız oluyor. Bunun nedeni şirketin Çin dışındaki müşteriler için yazılım desteği sunmaması.

Meizu 15, global kullanıcılar için hiçbir zaman güncelleme almadı. Meizu’nun ihmalinden memnun olmayan bir kullanıcı ise forumda bu öfkesini dile getirdi.

Kullanıcının Meizu’nun Çin forumunda yayımladığı yazısı, 12 saat içerisinde 400’den fazla yorum ve 7.000’den fazla görüş aldıktan sonra forum yöneticileri tarafından birden kaldırıldı.

Fransız kullanıcının forumda yazdığı yazı şu şekilde:

“Merhaba oradakiler,

 

Fransa’da uzun süre yaşadım ve Meizu akıllı telefonlarını küresel olarak kullanan bir kullanıcıyım. Bunun yanı sıra Fransa ve Avrupa’da Meizu telefonlarının bayiliğini yapıyorum. Meizu telefonlar kalite konusunda fazlasıyla sevilse de deniz aşırı ülkelerdeki güncelleme sorunu sebebiyle fazlasıyla da eleştiriliyor. Örnek vermek gerekirse Meizu 16’ya sahibim ancak bu zamana kadar yalnızca küçük bir güncelleme aldım. O da yalnızca küçük bir hatayı giderdi. Bunlara ek olarak Flyme Global Forumu (http://forum.flymeos.com) da faaliyetine son verdi. Forum yöneticileri artık bizimle iletişime geçmiyor, kimse hata geri bildirimleriyle ilgilenmiyor ya da önerilere bakmıyor. Gizli gruptaki forum yöneticilerinin hepsi Meizu Uluslararası Departmanı’nın neredeyse kapandığını ve geliştiricilerin artık hiçbir şeyi umursamadığını bizlere söyledi. Hala düzeltilmesini beklediğimiz büyük sorunlarımız bulunuyor. Meizu’nun bayiliğini yapan bir hayranı olarak durumun yıllar geçtikçe yalnızca daha kötü bir hal aldığını söyleyebilirim. Eğer soruna el atılmazsa Meizu Avrupa’daki tüm bayiliklerini kaybedecek çünkü kullanıcılar iyi bir yazılım desteği istiyor. Yöneticilere şunu sormak istiyorum: Flyme Global ya da küresel kullanıcıların yaşadığı bu berbat durumu düzeltmek için planınız nedir? Bize en azından bir adet güncelleme yol haritası yollayamaz mısınız? Global Flyme forumu kapanacak mı?

Teşekkürler, Alexander.”

Paylaş