24 yaşındaki üniversite öğrencisinin intiharına sebep olduğu iddia edilen Mavi Balina isimli oyun hakkında gencin ailesi dava açtı.

Gazi Üniversitesi’nde öğrenci olan Evrim Mertin, 5 Ağustos’da intihar etti. Ailesi son zamanlarında davranışlarının değiştiğini ve bunun Mavi Balina oyununu oynamaya başladığını belirtti. Evrim’in intiharına Mavi Balina oyununun neden olduğunu düşünen Evrim Mertin’in ailesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Ailenin avukatı Mehtap Demirhan savcılığa verdiği dilekçede şu iddialara yer verdi:

“Yurtdışında yasaklanan ‘Mavi Balina’ veya ‘Blue Whale’ olarak adlandırılan oyun, oyuncularını intihara sürükleyen bir oyun olup, Mertin’in intihar olayından sonra müvekkiller tarafından yapılan bazı araştırmalar ile Mertin’in son zamanlarındaki hal ve hareketlerinin bu oyunlar sonucu oluştuğunu göstermektedir. Öyle ki bu oyun 50 günlük bir oyun olup, oyunculardan derin olmayacak şekilde kol ve bacakların kesilmesi, vücuda zarar verici şeyler yapılması gibi şeyler istenilmekte ve en son gün ise intihar edilmesi istenilmektedir. Oyun yöneticisi oyuncudan, bu görevlerin yapıldığının ispat edilmesini istemekte ve bu nedenle bilgisayar kamerası kullanılmaktadır. Evrim Mertin’in bacaklarında jiletle oluşturulmuş kesikler mevcuttur. Boynunda iple sıkılmış gibi iz bırakmış kızarıklık oluşmuştur.”

Mavi Balina oyununun oyuncularını intihara sürüklediği iddia sadece Evrim’le sınırlı değil. Geçtiğimiz gün Almanya’da yaşayan 14 yaşındaki Furkan’ın da intiharının bu oyuna başladıktan sonra olduğunu öğrenmiştik.

Mavi Balina oyunu, 50 günlük bir oyun olup gittikçe korkunçlaşan 50 tane görevden oluşuyor. Korku filmi izlemekten, vücuda zarar verecek davranışlar oyunculara görev olarak veriliyor. Görevleri gerçekleştirmeyen oyunculara ise “O zaman öl, nasıl olsa yeniden doğacaksın” şeklinde telkinlerde bulunduğu iddia ediliyor.

Mavi Balina oyunuyla ilgili şu anda ABD, Almanya, Fransa ve İngiltere’deki okullar başta olmak üzere bir ok ülke, ebeveynleri uyarmaya çoktan başladılar. Benzer uygulamanın bütün ülkelerde başlamasını ve ‘oyunun’ tarihe karışmasını umuyoruz.