Mark Zuckerberg, konunun netleşmesi adına geçtiğimiz gün ABD Senatosunun karşısına çıktı. Senatör Chuck Grassley, yaptığı açılış konuşmasında bu oturumun benzersiz olduğunu söyleyerek Facebook’un düzinelerce veri noktasına erişimi olduğunu belirtti. Facebook’un bu verileri kullanarak para kazanmasının bir sır olmadığını söyleyen senatör, bu reklamlar üzerinden Facebook’un sadece geçtiğimiz yıl 40 milyar dolar gelir elde ettiğini açıkladı.

“Benim hatamdı, özür dilerim”

Senatörün açılış konuşması üzerine oturumda bulunan 44 senatörün sorularını yanıtlayan Mark Zuckerberg, yaşanan veri sızdırılması skandalıyla ilgili “benim hatamdı, özür dilerim” dedi. Kullanıcı verilerinin izinsiz sızdığını fark ettiklerinde Cambridge Analytica’ya ulaşarak bu durumu belirttiklerini ancak Cambridge Analytica’nın kendilerine bu verilerin silindiğini söylemesi üzerine ABD Ticaret Komisyonu’na bildiride bulunmadıklarını açıkladı. Bu konuda daha hassas olmaları gerektiğini belirten Zuckerberg, olayın tüm sorumluluğunu üstlenerek Facebook’un kullanıcı verilerini satarak para kazanmadığını; temel gelir modelinin bu verileri işleyerek kullanıcılara reklamlar göstermek olduğunu söyledi.

Tüm dünya Facebook’u izliyor

Ticaret Komitesi Başkanı Senatör John Thunde’nin kurduğu cümleleri de oturumun en can alıcı noktalarından biriydi. Thunde, söylemlerinde Facebook’a erişimin olağanüstü düzeyde olduğunu söyleyerek tüm Facebook kullanıcılarının verilerinin korunması hakkında yeteri kadar ihtiyaç duydukları bilgiye sahip olmadıklarını belirtti. Senatör, “Sayın Zuckerberg bu konuda sizin sorumluluğunuz var. Amerika ve dünya sizi izliyor.” dedi. Aslında Senatör John Thunde’nin sözleri, Mark Zuckerberg’in tüm hatanın kendisinde olduğunu kabul ederek özür dilemesiyle bağdaştı.

Rusların bilgi operasyonlarını tanımlamada yavaş kaldık

Facebook’ta bu yıl 20 bin kişinin güvenlik ve içerik görünümüyle ilgili çalışmalar yürüteceğini açıklayan Zuckerberg, 2016 yılında Rusların bilgi operasyonlarını tanımlamada yavaş olduklarını söyledi. Seçimlere müdahale etmeyi deneyecek ve yalan haberleri yaygınlaştırmaya çalışacak sahte hesapları daha iyi tespit edecek yapay zekalar geliştirdiklerini söyleyen Facebook, bu noktada tüm seçimlerde hızlı bir şekilde hareket edebileceklerini de öne sürüyor. Zuckerberg, Facebook’ta siyasi reklam veren bütün reklamcıların kimliğini onaylayacaklarını belirterek “Böylece Rusya’nın olası müdahalelerini ve yanlış bilgi yaymaya çalışan diğer çabaları engelleyeceğiz.” dedi.

ABD merkezli şirketler Çinli rakiplerin gerisinde konumlanmamalı

Mark Zuckerberg, Facebook ve yaşanan skandal olayın yanı sıra genel olarak Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji şirketlerinin konumuna da değindi. ABD’li şirketlerin Çinli rakiplerinin gerisinde kalmaması gerektiğini söyleyen Zuckerberg, Facebook’ta kullanıcılara tam kontrol verilmesi gerektiğini ve inovasyonu takip etmek zorunda olduklarını vurguladı. Facebook’un bir tekel olduğunu düşünmediğini kaydeden Zuckerberg, Facebook’un farklı teknoloji alanlarında rakipleri arasında Google, Twitter, Microsoft ve Amazon gibi şirketlerin olduğuna işaret etti.

Facebook hisseleri yeniden yükselişte

Mark Zuckerberg’in 44 senatörün karşısına çıktığı oturum Facebook üzerinden milyonlarca kişi tarafından canlı yayında takip edilirken oturumun hemen sonunda Facebook hisseleri son iki yıldır en yüksek seviyeye ulaştı. Facebook hisselerinin yeniden bu denli yükselişe geçmesi, bir noktada Mark Zuckerberg tarafından yapılan açıklamaların kullanıcılar için tatmin edici olduğunu işaret ediyor. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, yarın Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi’nin karşısına çıkacak.]]>

Paylaş