Mark Zuckerberg, İngiltere’ye adım attığı an “suçlu” sayılacak

16 Mayıs 2018
386 Görüntülenme

Geçtiğimiz aylarda yaşanan Cambridge Analytica skandalıyla birlikte Facebook, kullanıcı verilerini yeterince koruyamadığı ve kişilerin gizliliğini ihlal eden bilgileri üçüncü parti kişilerle paylaşmasıyla suçlanmıştı.

Yaşanan tüm bu olaylar üzerine Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, Amerika Birleşik Devletleri’nde senatonun karşısına çıkarak senatörlerin sorularını yanıtlamış ve kişisel olarak suçunu kabul ederek, Facebook’un bundan sonra kullanıcı verilerinin korunması açısından çok daha önemli adımlar atacağını belirtmişti.

Tüm bunlar yaşanırken İngiltere parlamentosu da Mark Zuckerberg’i İngiltere hükümetine konuyla ilgili açıklama yapması için davet etmiş, ancak Zuckerberg bu daveti reddederek vekili olarak Facebook CTO’su (teknolojiden sorumlu başkanı) Mike Schroepfer’i göndermişti.

Parlamentonun ikinci teklifini de reddetti

İngiltere hükümeti, Mark Zuckerberg’in bizzat parlamentonun karşısına çıkmasını talep ederek Zuckerberg’e ikinci kez çağrıda bulundu ancak Zuckerberg, bu daveti yeniden reddetti.

Zuckerberg’in daveti ikinci kez reddetmesi üzerine İngiltere hükümeti, Zuckerberg’in ikinci davette de parlamentonun karşısına çıkmaması durumunda İngiltere’ye adım attığı an suçlu gibi karşılayacağını söyledi. İngiltere parlamentosu, bu durumun sadece hükümet ve Zuckerberg arasında yaşanan bir durum olmadığını, Facebook kullanan 10 milyon İngiltere vatandaşını ilgilendirdiğini belirtiyor.

Zuckerberg ise yakın zamanda İngiltere’ye bir seyahat planı olmadığını ekleyerek İngiltere hükümeti ile sorunları çözmek istediğini ancak parlamentonun karşısına çıkmayı düşünmediğini açıkladı.

Önümüzdeki günlerde Facebook ve İngiltere hükümeti arasında neler olup biteceğini hep birlikte göreceğiz.

İlginizi çekebilir

Eski telefonunuzdaki verileri kolaylıkla yeni Samsung Galaxy’e taşıyın!
Mobil
125 okunma
Mobil
125 okunma

Eski telefonunuzdaki verileri kolaylıkla yeni Samsung Galaxy’e taşıyın!

Mert Yamak - 17 Ağustos 2018

Geçtiğimiz günlerde dünyayla aynı anda Türkiye'de düzenlediği yeni basın toplantısıyla birlikte üst seviye telefonu Galaxy Note9'u tüketicilerle buluşturan Samsung, kullanıcıların…

Huawei P20 Lite fiyatı ve yetenekleriyle gençleri hedef alıyor
Huawei
286 okunma
Huawei
286 okunma

Huawei P20 Lite fiyatı ve yetenekleriyle gençleri hedef alıyor

Mert Yamak - 17 Ağustos 2018

Telefon tasarımı kadar şekli, ekran boyutu ve hepsinden önemlisi renk seçenekleri, tasarım trendlerini yakından takip eden kullanıcıların önceliği oluyor. Telefonun…

Wifi üzerinden güvenlik taraması yapılabilecek
Sektörel
102 okunma
Sektörel
102 okunma

Wifi üzerinden güvenlik taraması yapılabilecek

Haber Merkezi - 17 Ağustos 2018

BD'li araştırmacılar, kablosuz internet bağlantı (WiFi) üzerinden halka açık alanlarda silah, bomba ve patlayıcı kimyasalları tespit edebilmeye olanak sağlayan yöntem…