Mark Zuckerberg, İngiltere’ye adım attığı an “suçlu” sayılacak

16 Mayıs 2018
228 Görüntülenme

Geçtiğimiz aylarda yaşanan Cambridge Analytica skandalıyla birlikte Facebook, kullanıcı verilerini yeterince koruyamadığı ve kişilerin gizliliğini ihlal eden bilgileri üçüncü parti kişilerle paylaşmasıyla suçlanmıştı.

Yaşanan tüm bu olaylar üzerine Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, Amerika Birleşik Devletleri’nde senatonun karşısına çıkarak senatörlerin sorularını yanıtlamış ve kişisel olarak suçunu kabul ederek, Facebook’un bundan sonra kullanıcı verilerinin korunması açısından çok daha önemli adımlar atacağını belirtmişti.

Tüm bunlar yaşanırken İngiltere parlamentosu da Mark Zuckerberg’i İngiltere hükümetine konuyla ilgili açıklama yapması için davet etmiş, ancak Zuckerberg bu daveti reddederek vekili olarak Facebook CTO’su (teknolojiden sorumlu başkanı) Mike Schroepfer’i göndermişti.

Parlamentonun ikinci teklifini de reddetti

İngiltere hükümeti, Mark Zuckerberg’in bizzat parlamentonun karşısına çıkmasını talep ederek Zuckerberg’e ikinci kez çağrıda bulundu ancak Zuckerberg, bu daveti yeniden reddetti.

Zuckerberg’in daveti ikinci kez reddetmesi üzerine İngiltere hükümeti, Zuckerberg’in ikinci davette de parlamentonun karşısına çıkmaması durumunda İngiltere’ye adım attığı an suçlu gibi karşılayacağını söyledi. İngiltere parlamentosu, bu durumun sadece hükümet ve Zuckerberg arasında yaşanan bir durum olmadığını, Facebook kullanan 10 milyon İngiltere vatandaşını ilgilendirdiğini belirtiyor.

Zuckerberg ise yakın zamanda İngiltere’ye bir seyahat planı olmadığını ekleyerek İngiltere hükümeti ile sorunları çözmek istediğini ancak parlamentonun karşısına çıkmayı düşünmediğini açıkladı.

Önümüzdeki günlerde Facebook ve İngiltere hükümeti arasında neler olup biteceğini hep birlikte göreceğiz.

İlginizi çekebilir

MediaTek’ten uygun fiyata yapay zekalı işlemci: Helio P22
Donanım
44 okunma
Donanım
44 okunma

MediaTek’ten uygun fiyata yapay zekalı işlemci: Helio P22

Mert Yamak - 22 Mayıs 2018

Giriş ve orta seviye akıllı telefonlardaki mobil işlemcileriyle Android dünyasında adından söz ettiren MediaTek, yeni yonga seti Helio P22'yi duyurdu.…

Otomobil test sürüşlerinde Getir ve Renault’tan önemli işbirliği!
Yazılım ve Uygulamalar
41 okunma
Yazılım ve Uygulamalar
41 okunma

Otomobil test sürüşlerinde Getir ve Renault’tan önemli işbirliği!

Mert Yamak - 22 Mayıs 2018

Satın almak istediğimiz bir otomobili test etmek için bazen randevu almamız ya da saatlerce prosedür gereği beklememiz gerekebiliyor. Bu sorunu…

Xiaomi Mi 8 tanıtım tarihi açıklandı
Mobil
158 okunma
Mobil
158 okunma

Xiaomi Mi 8 tanıtım tarihi açıklandı

Mert Yamak - 22 Mayıs 2018

Son birkaç yıldır duyurduğu fiyat performans konusunda iddialı akıllı telefonlarıyla dünyanın en fazla satan üçüncü akıllı telefon üreticisi konumuna ulaşan…