LG, Dünyanın İlk Bükülebilir Şeffaf OLED Ekranını Duyurdu

23 Haziran 2017
227 Görüntülenme

Son dönemlerde sıkça adından söz ettiğimiz bükülebilir ekranlar, ince ekran çerçevelerinden sonra geleceğin yeni ekran devrimi olarak görülüyor. Öyle ki hatırlayacağınız üzere Lenovo, bir etkinlik kapsamında gelecekte dizüstü bilgisayarların da bükülebilir ekrana sahip olacağını söylemiş ve ilk konseptini yayınlamıştı.

Şimdi ise ekran teknolojileri konusunda önemli çalışmalar yürüten LG, dünyanın ilk 77 inçlik bükülebilir ve şeffaf OLED ekran panelini duyurdu. Çok yakında televizyonlarda kullanılacağı tahmin edilen bu ekran paneli hem görüntüleri size yansıtabiliyor hem de şeffaf yapısıyla ekranın arkasını görmenize de imkan tanıyor.

Bu ekran her ne kadar henüz prototip aşamasında olsa da analsitler, çok yakında bu tarz şeffaf ve bükülebilir ekranların günlük hayatımızda yer edinebileceğini belirtiyor ancak şu anda bu ekran teknolojisinin önündeki en büyük engel cihazların donanım bileşenlerinin de ekranın arka kısmında yer alması. Bu nedenle ekranlar bükülebilir olsa da diğer bileşenlerin bükülme ihtimali olmuyor ve arkadaki bileşenler görüneceği için şeffaf ekranın da bir anlamı kalmıyor. Hal böyle olunca da telefon, televizyon ya da monitörlerimizde şimdilik bu ekranları göremeyeceğiz.

Peki bükülebilir ve şeffaf OLED ekranlar nasıl kullanılacak?

Şu anda LG, bükülebilir ve şeffaf OLED ekranlarını belli bir alanın içine sığdırılmış hologramlar olarak değerlendiriyor. Örneğin aşağıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi arkası tamamen şeffaf olan ekranda bir kadının görünütüsü görünüyor ve kadın, gardrobundaki kıyafetlerin üzerinde nasıl duracağının ön izlemesini buradan yapabiliyor.

Elbette bu ekranlar farklı fikirlerle birlikte hayatımızın birçok noktasına girebilir. Günlük hayatımızdaki cihazlarımızda ise bu ekranları görebilmemiz için diğer bileşenlerin de buna uygun hale getirilmesi gerektiğinden dolayı rulo yapıp cebimize koyacağımız tablet bilgisayar hayalimizin gerçek olması için daha vakit var.

İlginizi çekebilir

Oyuncular için Razer Gold dönemi başlıyor
37 okunma
37 okunma

Oyuncular için Razer Gold dönemi başlıyor

Onur Binay - 22 Mayıs 2019

Bu işlemden faydalanmak için Rixty ve Game Sultan servislerini kullanan oyuncular hesaplarını Razer Gold'a yükseltmesi gerekiyor. Bakiyelerini transfer eden oyuncular…

Honor 20 ve Honor 20 Pro ön inceleme
57 okunma
57 okunma

Honor 20 ve Honor 20 Pro ön inceleme

Onur Binay - 22 Mayıs 2019

Şirket, Honor 20 serisiyle uygun fiyata üst seviye özellikler sunmayı hedefliyor. Bu modeller, Huawei P30 Pro modelinde gördüğümüz Kirin 980…

Honor 20 ve Honor 20 Pro tanıtıldı: Teknik özellikleri ne? Fiyatı ne kadar?
50 okunma
50 okunma

Honor 20 ve Honor 20 Pro tanıtıldı: Teknik özellikleri ne? Fiyatı ne kadar?

Onur Binay - 21 Mayıs 2019

Honor, Londra’da düzenlediği etkinlikte Honor 20 ve Honor 20 Pro modellerini tanıttı. Şirket, Honor 20 serisiyle uygun fiyata üst seviye…

%d blogcu bunu beğendi: