LG, Dünyanın İlk Bükülebilir Şeffaf OLED Ekranını Duyurdu

23 Haziran 2017
27 Görüntülenme

Son dönemlerde sıkça adından söz ettiğimiz bükülebilir ekranlar, ince ekran çerçevelerinden sonra geleceğin yeni ekran devrimi olarak görülüyor. Öyle ki hatırlayacağınız üzere Lenovo, bir etkinlik kapsamında gelecekte dizüstü bilgisayarların da bükülebilir ekrana sahip olacağını söylemiş ve ilk konseptini yayınlamıştı.

Şimdi ise ekran teknolojileri konusunda önemli çalışmalar yürüten LG, dünyanın ilk 77 inçlik bükülebilir ve şeffaf OLED ekran panelini duyurdu. Çok yakında televizyonlarda kullanılacağı tahmin edilen bu ekran paneli hem görüntüleri size yansıtabiliyor hem de şeffaf yapısıyla ekranın arkasını görmenize de imkan tanıyor.

Bu ekran her ne kadar henüz prototip aşamasında olsa da analsitler, çok yakında bu tarz şeffaf ve bükülebilir ekranların günlük hayatımızda yer edinebileceğini belirtiyor ancak şu anda bu ekran teknolojisinin önündeki en büyük engel cihazların donanım bileşenlerinin de ekranın arka kısmında yer alması. Bu nedenle ekranlar bükülebilir olsa da diğer bileşenlerin bükülme ihtimali olmuyor ve arkadaki bileşenler görüneceği için şeffaf ekranın da bir anlamı kalmıyor. Hal böyle olunca da telefon, televizyon ya da monitörlerimizde şimdilik bu ekranları göremeyeceğiz.

Peki bükülebilir ve şeffaf OLED ekranlar nasıl kullanılacak?

Şu anda LG, bükülebilir ve şeffaf OLED ekranlarını belli bir alanın içine sığdırılmış hologramlar olarak değerlendiriyor. Örneğin aşağıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi arkası tamamen şeffaf olan ekranda bir kadının görünütüsü görünüyor ve kadın, gardrobundaki kıyafetlerin üzerinde nasıl duracağının ön izlemesini buradan yapabiliyor.

Elbette bu ekranlar farklı fikirlerle birlikte hayatımızın birçok noktasına girebilir. Günlük hayatımızdaki cihazlarımızda ise bu ekranları görebilmemiz için diğer bileşenlerin de buna uygun hale getirilmesi gerektiğinden dolayı rulo yapıp cebimize koyacağımız tablet bilgisayar hayalimizin gerçek olması için daha vakit var.

İlginizi çekebilir

Apple, bazı MacBook’ların bataryalarını ücretsiz değiştirecek
Donanım
18 okunma
Donanım
18 okunma

Apple, bazı MacBook’ların bataryalarını ücretsiz değiştirecek

Haber Merkezi - 21 Nisan 2018

Apple, bazı MacBook Pro’larda batarya sorun keşfettiklerini açıkladı. Cupertinolu şirket, sorunun meydana geldiği bilgisayarlardaki bataryaları ücretsiz olarak değiştirecek. Apple, sınırlı…

Microsoft artık Windows’lu akıllı telefonları satmıyor
Mobil
183 okunma
Mobil
183 okunma

Microsoft artık Windows’lu akıllı telefonları satmıyor

Mert Yamak - 20 Nisan 2018

Microsoft'un geliştirmek için yoğun çaba harcadığı ancak uygulama yetersizliği başta olmak üzere çeşitli sıkıntılar nedeniyle devam ettiremediği mobil işletim sistemi…

Stokları tükenen Honor 7X ve Honor 9 Lite yeniden satışa çıktı!
Mobil
215 okunma
Mobil
215 okunma

Stokları tükenen Honor 7X ve Honor 9 Lite yeniden satışa çıktı!

Mert Yamak - 20 Nisan 2018

Bir süre önce Honor 7X ve Honor 9 Lite modelleriyle Türk akıllı telefon pazarına giriş yapan Huawei'nin alt şirketi Honor,…

Yorum yap