LG’nin Berlin’de düzenlenen IFA 2017 fuarında tanıttığı ve katılımcılar tarafından oldukça ilgi gördüğü telefonu V30’un en dikkat çeken özelliklerinden biri de arka kamerasını f/1.6 diyafram açıklığında lanse etmesiyle birlikte Samsung, Apple gibi hiçbir akıllı telefon şirketinin bunu yapamamış olmasıydı. Hatta Samsung’un üst düzey yöneticilerinden biri yaptığı bir açıklamada akıllı telefonlardaki kameralarda kullanılan lenslerin diyafram açıklığının f/1.7’nin altına indirmenin neredeyse imkansız olduğunu ve böyle bir durumda daha farklı sorunlarla karşılaşılacağını dile getirmişti.

Bütün bu söylemlerin üstüne V30’u koyup “İlk ben yaptım!” diyen LG’nin aslında f/1.69 olan diyafram açıklığını  f/1.6 olarak açıkladığı ortaya çıktı. LG’nin f/1.6 diye tanıttığı ama aslında f/1.69 diyafram açıklığı, Samsung’un şu anki amiral gemisi modellerinde kullandığı lenslerdeki f/1.7 diyafram açıklığına göre neredeyse hiçbir fark yaratmıyor.

LG tarafından yapılan bu aldatmaca sadece arka kamerayla da kalmıyor. Aynı stratejiyi V30’un ön kamerasında da uygulayan LG, f/1.99 diyafram açıklığına sahip olan ön kamerasını da f/1.9 olarak göstermiş. Arka kamerasının neredeyse f/1.7 diyafram açıklığına sahip olması her ne kadar kabul edilse de ön kamerasının neredeyse f/2.0 olması amiral gemisi bir model için kabul edilemeyecek değer. Bugün bakıldığında orta seviye telefonların çoğunun da ön kamerasının f/2.0 diyafram açıklığına sahip olduğu görülüyor.

Dünya genelindeki akıllı telefon pazarında kaybettiği değeri V30’la tekrar kazanabileceğini düşündüğümüz LG’nin böyle bir aldatmaca yoluna gitmeyip de dürüst bir şekilde V30’daki kameranın tam değerlerini söylemesi onu daha daha kaliteli bir marka haline getirebilirdi.

Kaynak / Source