Yandex, Türkiye ve dünyada en çok kullanılan navigasyon hizmetlerinden biri olan Yandex.Navigasyon uygulamasına dayalı olarak Türkiye’nin Kurban Bayramı tatili karnesini paylaştı.

7.5 milyon kez rota oluşturuldu

Yandex tarafından paylaşılan bilgilere göre toplamda cuma gününü de hesaba  kattığımızda 10 gün süren bayram tatilinde 3 milyon Yandex.Navigasyon kullanıcısı 190 milyon kilometreye yakın yol kat etti. Normal bir haftaya göre Yandex.Navigasyon’un Türkiye’deki kullanım oranı %30 artarken kullanıcılar toplam 7.5 milyon kez rota oluşturdu.

Yandex.Navigasyon’un öne çıkan özelliklerinden yorum sistemi de artan trafikle birlikte gördüğü ilgiyi epey artırdı. Uygulamada haritalara bırakılan yorum ve kaza bilgisi işaretlemeleri %155 yükseliş gösterdi. Uygulamayı en çok kullanan kullanıcı ise tatil boyunca 4.308km yol kat etti.

En çok İzmir ve çevresinde kullanıldı

Yandex verilerine göre bayramda yoğun olarak kullanım yapılan tatil bölgeleri; İzmir, Antalya, Balıkesir ve Muğla gibi iller oldu. Bu döneminde kullanımın en çok arttığı iller ise yine İzmir’in liderliğinde, Antalya, Tekirdağ, Balıkesir ve Adana olarak sıralandı.

En çok aranan konum benzinlikler oldu

Yandex, kullanıcıların navigasyon üzerinde en çok arama yaptığı kategorileri de inceledi. En çok aranan ve rota oluşturulan yerlerin başında yüzde 48 oranla benzin istasyonlarının bulunması dikkat çekti. Benzinlik kategorisini, yüzde 15 ile restoranlar, yüzde 8 ile eczaneler, yüzde 7 ile ATM’ler ve yüzde 5 ile oteller takip etti.

Paylaş