Türkiye’nin en ilginç tartışmalarından biri internet kullanım kotası. Ülkenin internetle çok ilgili tarafı kotanın kalkmasından yana. Ancak olay bu kadar basit değil, olmamalı da zaten. Sebeplerini maddeler halinde sıralayalım:

  • Türkiye’nin kota ortalaması 30-50 gigabayt. Türkiye’nin kişi başı ortalama internet kullanımı ise 90 gigabaytın üstünde. Burada bir yanlışlık olduğu aşikar
  • İnternet paketlerinin en büyük yanlışı kotasız diye satılırken içine adil kullanım kotası diye bir şeyin konmuş olası. Yani şirketler kendi içlerinde bir çelişki içindeler.
  • Kotasız internet deyip sonrasında ama çok kullandınız diyerek kotalandırmak… Bırakın BTK’yı reklam özdenetim kurumundan dahi geçmemeli. Bu bayağı yalan çünkü
  • Kotalar kalksın demek de çok yanlış. Çünkü kotaların yokluğunun kendilerine finansal sorun çıkardığını söyleyen servis sağlayıcılar var. Eğer kota kalkarsa onlar da internet bağlantı paketlerinin fiyatlarını ciddi biçimde artıracaklar. Yani şirketlere rağmen aldığınız her kararın ucu yine halka dokunuyor.
  • Kota kalkınca herkes için internet pahalanacaksa orada çok saçma bir şey olur: Deyin ki ben sadece evinde facebook’a giren maillerine bakan biriyim. Neden her saat film indiren adamla aynı parayı vereyim? Veya onlar benimle aynı parayı verince servis sağlayıcılar bununla yaşayabilecek mi?
  • Bir şirket kotalı internet satmak istiyor diyelim. Ama biz ona hayır onu satamazsın diyoruz. Peki serbest piyasa koşullarına uyacak mı bu? Yani sen zeytinli poğaça satamazsın diyor muyuz pastanelere? O zaman nasıl ve ne hakla kotalı interneti yasaklıyoruz?
  • Eğer bir şeyi yasaklayacaksak kotasız markasıyla satılan adil kullanımlı interneti yasaklayalım olsun bitsin. Yok biz kotasız interneti savunuyorsak şirketlere BİR TANE DE kotasız internet paket koymaları zorunluluğunu getirelim. Hepsine tavan fiyatlar koyalım ki üstüne çıkamasınlar.
  • Ama bir gün bizim bakan istemiyor haydi kotasız internet zorunlu dersek bu ne vatandaşa yarar, ne şirketlere ne de Türk teknoloji dünyasına.
  • Şu anda bir ISP kotasız internet satıyor mesela. Hızla arttığını söylüyor müşteri sayısının, bunun için bültenler çıkıyor. Eğer çok iyi bir şeyse diğer şirketler de buna girerler. Yok girmezlerse bu şirket çok müşteri kazanır. Yok eğer hesap kitap yapamamışlarsa şirket bu paketi kapatır. Her şey bu kadar net.
  • İnternet kotasız olsun diye tutturursanız az bir şey internet kullanan insanların çok internet kullananları sübvanse etmesine veya onlar kadar çok para vermesine neden olursanız… Bu güzel bir şey mi olacak?

O yüzden de gelin kota kaldırmayı zorunlu hale getirmeyelim. Onun yerine en az bir tane kotasız internet paketi satmayı zorunlu hale getirelim. Kotalı kotasız ayrımını güzel koyalım insanları kandıranları cezalandıralım. Her şirketin tavanı belirli bir ucuz kotalı paketi satmasını zorunlu hale getirelim (ki bu bile çok saçma). Ama lütfen boğazlarına bıçak sokup bunu satma lan demeyelim. Çok feci bir yaklaşım bu…

Paylaş