TutuApp, AppValley, TweakBox ve Panda Helper gibi korsan uygulama distribütörleri, Minecraft ve Angry Birds gibi normal ücretli yazılımların, ücretsiz ve saldırıya uğramış sürümlerini sunuyor. Bu hizmetler arasında Spotify’ın reklam destekli akış hizmetinin reklamsız sürümü ve çevrimiçi çok oyunculu platformda hile yapmayı sağlayan Pokemon Go  da yer alıyor. Korsanlar, korsan iPhone uygulamalarının daha kararlı sürümleri sunduğunu iddia eden yıllık ucuz “VIP” abonelik sunarak gelir elde ediyor.

Distribütörler, meşhur teknoloji işletmeleri adına verilen geliştirici sertifikalarını kullanarak Apple’ın katı App Store inceleme sürecini atlatıyor. Reuters, bu korsan uygulama distribütörlerinin çoğunun, Çin’in devlete ait bir telekom şirketi olan China Mobile Ltd’nin bir yan kuruluşunu taklit ettiğini keşfetti.

Apple’ın kurumsal geliştirici programı, şirketlerin çalışanlarına dahili uygulamaları dağıtmanın bir yolu. Bu uygulamaların şirket dışına dağıtılması, Apple’ın şartlarının ihlali anlamına geliyor. Ne olursa olsun, birçok uygulama bu şekilde dağıtılıyor.

Son rapor bu hafta piyasaya sürülen, Apple’ın kurumsal geliştirici programı aracılığıyla dağıtılan düzinelerce pornografik ve kumar uygulamasını (hiçbir zaman resmi Uygulama Mağazasına girmeyecek yazılım türleri) ortaya çıkardı.

Facebook ve Google’ın, VPN “araştırma” uygulamalarını veri toplamak amacıyla kullanıcılarına dağıtmak için bu kurumsal geliştirici çözümünü kullandığını da keşfettiler.

Reuters, uygulamaların Apple’ın işlem yapmasının ardından yeni bir kurumsal geliştirici sertifikası altında göründüğünü bildirdi.

Apple, geliştirici programının kötüye kullanılmasını ayrıca ele alıyor. Bu korsan yazılım hizmetlerinin ne kadar kazanç sağladığı veya hacklenmiş uygulamaların meşru sürümlerinin arkasındaki geliştiricileri ne kadar etkilediği tam olarak belli değil.

Paylaş