Elon Musk’ın çevreci kardeşi Kimbal Musk kimdir?

8 Nisan 2018
531 Görüntülenme

PayPal, Tesla, SpaceX, The Boring Company ve SolarCity gibi şirketleriyle tanıdığımız; son dönemlerin çılgın dahisi Elon Musk ortaya koyduğu inovatif ve çevreci teknoloji vizyonuyla hepimizin gönlünü kazanmayı başardı. Ancak görünüşe göre Musk ailesinin tek çılgın ve ani kararlar veren üyesi Elon değil. Karşınızda Elon Musk’ın Instagram’daki düğün gönderisiyle tanıdığımız kardeşi: Kimbal Musk!

At my brother’s wedding. Love you @kimbalmusk

A post shared by Elon Musk (@elonmusk) on

Her ne kadar birçoğumuz Kimbal Musk’ın adını Elon Musk’ın paylaştığı yukarıdaki Instagram gönderisiyle duymuş olsak da Kimbal, Amerika Birleşik Devletleri’nde özellikle çevrecilik ve sağlıklı besinler ile ilgili yaptığı faaliyetlerle yakından tanınıyor.

Kimbal Musk da bir girişimci

1972 yılında Güney Afrika’da doğan Kimbal Musk, 1995 yılında Queen’s University’den mezun olmasıyla birlikte Scotiabank’ta iş hayatına atılıyor. İşletme üzerine lisans yapan Kimbal Musk’ın bir çalışan olarak iş hayatı çok kısa sürüyor ve ağabeyi Elon Musk gibi girişimcilik dünyasına adım atıyor.

Kimbal, 1995 yılında College Pro Painters adını verdiği bir girişimi hayata geçiriyor. Bu girişim ev sahipleri için ev boyama, pencere temizleme gibi hizmetler sunuyor. Ağabeyi Elon Musk ise aynı dönemde Zip2 şirketini hayata geçiriyor ve 1999 yılında 308 milyon dolar karşılığında Compaq’a satışını gerçekleştiriyor.

Elon Musk’ın Zip2’yi satması üzerine Kimbal, ağabeyi Elon Musk ile çevrimiçi finans servisi X.com üzerine çalışıyor ve ilerleyen dönemlerde X.com, PayPal ile birleşiyor. 2002 yılında eBay, PayPal şirketini 1.5 milyar dolar kaşılığında satın alıyor.

PayPal’ın satışından sonra ağabeyi Elon California’da yaşamaya devam ederken Kimbal, New York’a taşınıyor. New York’ta çevrecilikle ilgili çalışmalar yürüten Kimbal Musk, The Kitchen isimli restoran zincirinin ilk şubesini açıyor. Kısa süre içinde The Kitchen, Amerika Birleşik Devletleri’nin önemli restoran zincirlerinden biri haline geliyor.

Doğal besinler için Big Green’i kuruyor

The Kitchen’dan sonra insanlara doğal ve sağlıkların ulaşmasını isteyen Kimbal Musk, Big Green adını verdiği kâr amacı gütmeyen kuruluşunu hayata geçiriyor. Big Green, oldukça düşük maliyetlerle sağlıklı besinler üretilmesi adına faaliyetler gösteriyor.

Kimbal Musk daha sonra Square Roots isimli kentsel tarım ve tarım girişimciliği platformunu hayata geçiriyor.

Vaktini hasır şapkasıyla tarlalarda geçiriyor

The Kitchen’ı kurduktan sonra çok daha mütevazi bir hayat yaşamaya başlayan Kimbal Musk, sürekli hasır şapka takıyor ve vaktinin büyük bir kısmını tarladaki mahsüllerle ilgilenerek geçiriyor.

Birçoğumuzun Amerikan filmlerinde gördüğü modern kasaba hayatı süren Kimbal Musk, elbette ne kadar doğayla iç içe çevreci bir insan olsa da teknolojiden de uzak kalmıyor. En güncel teknolojik cihazları kullanmaktan kaçınmayan Kimbal Musk’ın bir de Tesla’sı bulunuyor.

Aynı zamanda Elon Musk’ın kardeşi Kimbal Musk, Tesla şirketinin en büyük hissedarlarından biri.

İlginizi çekebilir

Mitsubishi’nin yeni coupe SUV’si Eclipse Cross Türkiye’de
OTOMOBİL
39 okunma
OTOMOBİL
39 okunma

Mitsubishi’nin yeni coupe SUV’si Eclipse Cross Türkiye’de

Uğur Özdağlı - 25 Nisan 2018

Bir süredir SUV sınıfında iddiasını ortaya koyan Mitsubishi Motors yeni coupe SUV'si Eclipse Cross modelini Bodrum'da gerçekleştirdiği basın lansmanıyla birlikte…

Samsung Galaxy S9+’ın 256 GB kapasiteli versiyonu Türkiye’de!
Mobil
66 okunma
Mobil
66 okunma

Samsung Galaxy S9+’ın 256 GB kapasiteli versiyonu Türkiye’de!

Mert Yamak - 25 Nisan 2018

Samsung'un bu yılki amiral gemisi telefonları Galaxy S9 ve Galaxy S9+ ailesiyle ilgili yeni haberler gelmeye devam ediyor. Hatırlayacağınız üzere…

Zorlu koşullara dayanıklı Galaxy S9 Active ortaya çıktı
Mobil
35 okunma
Mobil
35 okunma

Zorlu koşullara dayanıklı Galaxy S9 Active ortaya çıktı

Mert Yamak - 25 Nisan 2018

Samsung'un zarif tasarım yerine üst seviye telefonlarını daha güçlü ve zorlu koşullara dayanıklı yapıyla sunduğu akıllı telefon serisi Active, yeni…