Çoğu kargo firmasının yaptığı hatta özellikle Yurtiçi Kargo’nun bir alışkanlık bir huy haline getirdiği “Geldik Ama Evde Bulamadık” yalanı çoğumuzun başına gelmiştir. Bu yazımda hem başımdan geçen beni “evde bulamama” olayını anlatacağım hem de hep birlikte bu konuya bir çözüm arayacağız.

GELDİK AMA EVDE BULAMADIK, ŞUBEDEN TESLİM ALABİLİRSİNİZ?

Pardon da neden? Ben şubeye gelince sana evime teslim et diye ödediğim paranın bir kısmını teslim alabiliyor muyum? Hayır. Neden geleyim? Para ödüyoruz, hizmet alamıyoruz en çok da bu duruma kızıyorum ben. Hadi diyelim gerçekten evimizin kapısına kadar geldiler, bulamadılar. Bugün bulamadıysan yarın getir? Yarın dağıtıma çıkmıyor musun?

“Gerçekten evimizin kapısına geldiler diyelim” dedim çünkü gerçekten kapımıza kadar gelmiyorlar. Bu olay yaklaşık 1,5 sene önce benim başıma ilk geldiğinde adres olarak çalıştığım ofisi göstermiştim ve 12 kişinin çalıştığı ofiste mesai saatleri içinde gelmişler ve kimseyi bulamamışlar. Tabi ki de Yurtiçi kargodan bahsediyorum. Bu arada o meşhur geldik ama bulamadık stickerlarından da yapıştırmamışlar kapıya çünkü uğramadılar bile. Sonrasında ise şubeden gelip almamı istediler kargoyu. Ben de bunu kabul etmedim. Sonra bir videomda bahsettim bu durumdan ne hikmetse benim elli defa aradığım şube (Akatlar Yurtiçi Kargo) bir anda beni aradı getirelim de şöyle böyle diye bir şekilde ulaştırdılar. O da sırf bizim gibi sosyal medyada takipçisi fazla olanların gazlarını almak için yoksa aynı olay benim babamın annemin başına gelseydi eminim kimse ilgilenmezdi.

Gelelim bu olaydan yaklaşık 1,5 sene sonra yani geçen hafta yaşadığım Yurtiçi Kargo rezalatine…

Şimdi izleyenler bilir, ben Çin’den ürün satın alıp, onları da inceliyorum kanalımda Çin’den çok önce bir ürün almıştım. Bir telefon geldi 5 Kasım 2018 Pazartesi günü LBEX GROUP LOJİSTİK ve DIŞ TİCARET LMT ŞİRKETİ’nden ürünlerimin 93TL gümrük vergisi çıktığı bu verginin ödenmesi durumunda ürünlerin adresime gönderileceğini söylediler. Ben de hemen hallettim ve ürünü öğleden sonra kargoya verirseniz yarın bir işim yok bütün gün evdeyim ürünler yarın gelirse alabilirim dedim. Adamlar da sağolsun kabul etti.

Gelelim olayın yaşandığı 6 Kasım 2018 Salı gününe, sabah 10:29’da bir mesaj geldi.


Oh dedim ürünler bugün gelir, akşam notlarımı çıkartırım ve Çarşamba sabahı videoyu çekerim ve Perşembe günü videomu yayınlarım. Mis gibi. (Bu arada Çarşamba çekim için stüdyoyu arayıp uygun olup olmadığını sordum, Perşembeye yetişebilecek mi vs vs her şeyi organize ettim.)

Evdeyim, kafam rahat, nasılsa gelecek diyorum ama öğleden sonra 16:00 gibi içime bir huzursuzluk çöktü dedim ben kargonun şubesi olan Karanfilköy şubesini arayayım. Aradım, kimse açmadı, aradım yine açmadılar. (Zaten kargo firmalarının şubelerinin telefonları açmamalarına ayrıca hastayım.) Tahminen 3-4 defa aradım yanıt alamadım. Mesai bitti, bizim kargo gelmedi.

Ben de hemen o kadar stüdyo ayarladık bilmem ne yaptık diye başka bir ürün tanıtmaya onun notlarını çıkartmaya akışını yazmaya falan başladım. Akşam saat 21:03’te telefonuma mesaj geldi. Meğersem ben bütün evimde değilmişim.

Bu arada bunları ben akşam saatlerinde tweet olarak twitter’dan yazdım ama o saatlerde herhangi bir dönüş alamadım. Sosyal medya ekibinin mesaisi bittiği için zaten cevap da beklemiyordum adamlara bir lafım yok.

ŞUBEYE BİR TÜRLÜ ULAŞAMADIM

Çarşamba sabahı oldu 11:00’de evden çıkıp çekime gitmem gerekiyor. Dedim belki o saate kadar getirirler sabahki dağıtım da ürünleri alır onları da çekerim. Polyanna gibi hala ümit doluyum anlayacağınız. Sabah 9:00 oldu mesai başladı ben şubeyi aramaya başladım. 4-5 defa aradım bu sefer sağolsunlar yine açmadılar. Aklıma websitelerindeki canlı destek geldi. Ve şaka gibi bir olay oldu adamlar genel müdürlükten aramalarına rağmen şube yine telefona bakmadı. Hatta canlı destek ile aramdaki dialog da bu şekilde.

Bu arada yukarıdaki konuşmadan belki anlamışsınızdır ben canlı desteğe şu soruyu sordum: “acaba dün saat kaç gibi evime gelip de beni bulamadılar bunun bilgisini paylaşır mısınız?” cevap da çok saçma bir geçiştirme taktiği “prosedür gereği paylaşamıyoruz” oldu.

GENEL MÜDÜRLÜK DEVREYE GİRDİ

444’lü bir numara aradı saat 10:20 gibi genel müdürlük aradı anlattım durumu şubeye de ulaşamadığımı ve kargomun parası verildiği halde neden kapıma kadar getirilmediğinin hesabını sordum. Bu arada sadece sosyal medyada takipçim var diye arandığımı da adım gibi biliyordum. Kendisine de saat kaç gibi evime gelip de beni bulamadıklarını sordum o da şubeye ulaşıp bilgisini vereceğim dedi. YANİ PROSEDÜR GEREĞİ DİYE BİLGİ PAYLAŞAMIYORUM YALANI ORTAYA ÇIKTI.

Yaklaşık 5 dakika sonra hiç bir türlü ulaşamadığım Karanfilköy şubesi beni aradı sağolsunlar(!) Telefonda elemanlarının dağıtımda olduğunu ve kargomu ben evde olmasam bile istediğim bir yere bırakabileceklerini söylediler. Ben tabi ki de kabul etmedim. İstemiyorum sizi de kargonuzu da dedim. Zaten o gerginlikle kapıma gelecek olan Yurtiçi Kargo çalışanına da daha sert çıkardım.

KAPININ ÖNÜNDEN BİLE GEÇMEMİŞLER

Geldik bulamadık vs diyorlardı ya hani, apartmanın görevlisi Hüseyin ile birlikte 6 Kasım Salı 2018 kayıtlarını izledik sağolsun Yurtiçi kargo kapıya kadar gelmemiş bile. Bari apartmanın kapısına bi sticker yapıştır “geldik bulamadık” diye o da yok. O gün bir tane kargo firması geçiyor kapının önünden o da başka bir firma.

BU OLAYA NEDEN BU KADAR KAFAYI TAKTIM?

Okuyup da “ulan amma abartmışsın ne var gidip alsan kargonu” diyenler olabilir. (Ki zaten tweetlerin altına bunu yazanlar da oldu.) Ya sıkıntı aslında ben değilim sevgili okur. Sosyal medyada az çok tanınınca zaten senin işini bir şekilde hallediyor adamlar. Sorun böyle olay sıradan bir vatandaşın başına gelince çözüme kavuşmaması zaten. Benim kızdığım nokta o. Yani benim babamın köydeki babaannemin evine kargo ile ilaçlarını yolladığını düşün, ne bileyim birisine sürpriz yapıp hediye yolladığını düşün ve bu insanları senin parasını ödediğin halde ayaklarına çağırdıklarını düşün. İşte ben bunları düşününce bütün şalterim atıyor kimse kusura bakmasın.

SONUÇ OLARAK BEN NE YAPTIM?

Yurtiçi kargo ile çalışan o firmaya başka kargo firması ile anlaşmaları gerektiğini detaylı bir şekilde anlattım. (Daha önce hepsiburada.com’a anlattığım gibi) Yurtiçi kargoya “kendilerinden gelecek herhangi bir şeyle ilgilenmediğimi benim adıma size bir şey gelirse direkt gönderene gönderin sizinle bir daha muhatap olmak istemiyorum” dedim. Sektörde e-ticaret sitesi ile uğraşan bütün arkadaşlarıma yurtiçi kargo ile çalışmamalarını bunun kendi markalarına da zarar vereceğini ilettim. (ki 2 tanesi zaten vazgeçmişler daha önce çok şikayet aldıkları için) Öyle yani benim yapabileceklerim bunlar zaten ya ne olacak? Bu köşe yazısından sonra da bir tane YouTube videosu çekerim belki. O kadar.

GELELİM ÇÖZÜM ÖNERİLERİNE

Aslında yazıyı yazma amacım tam olarak yazının bu kısmıydı ama yine kendimi tutamadım uzattım biraz.

“Geldik ama sizi bulamadık” bahanesine karşı benim düşündüğüm çözümler.

1. Provizyonlu Ödeme Sistemi: 
Yani işini tam yapmadıkça kargo firmalarına parasını vermeme yöntemi. Benden parayı peşin alıp, dediğim adrese iletmiyorsa kısmen dolandırıcılık yapıyordur benim gözümde o firma kimse kusura bakmasın. Sen nasıl cep telefonu alınca kutudan hıyar çıkarsa “dolandırıldım” diyorsun. Ben de dediğim adrese gitmesi gereken kargo gitmeyince aynı şeyi diyorum. Yani siz kargo firmasına paketi teslim edince hesabınızdan o tutar bloke edilecek kargo sahibinin adresine teslim edilince parasını alacak firma. Gerçi bizimkiler bunun da açığını bulur kargoyu götürmez yine teslim ettik der, parayı çeker hesaptan ama ben yine ahlaki değerler açısından doğru bir şekilde düşüneyim dedim.

2. Karşıdan Ödemeli Kargo Yollama
Karşı ödemeli gönderilsin kargolar. Atıyorum 25TL mi tuttu ben o 25TL yi kargoyu yolladığım arkadaşımın hesabına yatırayım, kardeşim sen gelince ödersin yoksa bu adamlar seni evde bulamaz diyim. En garantisi o parayı almak için mecbur o kapıyı çalacaklar sonuçta.

Sizlerin de aklına bu sorunu çözüme karıştıracak fikirler gelirse yorum kısmına yazabilirsiniz benim aklıma gelenler bunlar.

Evet bayadır yazı yazmıyordum, özlemişim. Yazıyı yazarken aklıma belki de Yurtiçi Kargo çalışanlarının çalışma koşullarından şikayetçi olabilecekleri bu yüzden bir türlü grev yapıyor olma ihtimalleri geldi. Kim bilir?

Paylaş