Kara deliklere bakışımızı sonsuza dek değiştiren kadın: Katie Bouman

Tarihte ilk defa gerçek bir kara delik fotoğrafını görmemizi sağlayan Event Horizon Teleskobu’nun arkasındaki kadın Katie Bouman’ı yakında tanıyalım.

11 Nisan 2019
112 Görüntülenme

MIT mezunu Katie Bouman, hala okuldayken bilgisayar programları geliştirilmesine yardımcı oldu. Diğerleriyle birlikte, kara deliğin görüntüsünü oluşturmaya ve görüntüleri doğrulanması için yapılan testlere yardım etti. Bouman’ın yazdığı algoritma ile dünyanın farklı bölgelerindeki sekiz teleskoptan elde edilen veriler bir araya getirildi.

Onu popüler kılan şeylerin bir kısmı, sosyal medyada yayılan iki fotoğraf. BBC’den bir fotoğrafta, Bouman sabit disk verileriyle dolu bir masanın yanında duruyor. Bazı insanlar, fotoğrafın Margaret Hamilton’ın ikonik 1969 görüntüsünü hatırlattığını ve ekibinin geliştirdiği Apollo rehberlik yazılım kodunu çıktığını hatırlattığını belirtti.

Bouman henüz bir açıklama yapmasa da CNN’e verdiği röportajda “Bunu hiçbirimiz tek başına yapamazdı. Proje başarılı oldu çünkü farklı geçmişlere sahip pek çok kişi birlikte çalıştı.” dedi.

Bouman, 2016 yılında “Bir kara deliğin fotoğrafı nasıl çekilir?” adlı bir TED konuşması yaptı. Bu konuşmasında, Dünya boyunda bir teleskop ve hepsini bir araya getirecek bir algoritma gerektiğini söylemişti.

İlginizi çekebilir

Honor 20 ve Honor 20 Pro ön inceleme
8 okunma
8 okunma

Honor 20 ve Honor 20 Pro ön inceleme

Onur Binay - 22 Mayıs 2019

Şirket, Honor 20 serisiyle uygun fiyata üst seviye özellikler sunmayı hedefliyor. Bu modeller, Huawei P30 Pro modelinde gördüğümüz Kirin 980…

Honor 20 ve Honor 20 Pro tanıtıldı: Teknik özellikleri ne? Fiyatı ne kadar?
29 okunma
29 okunma

Honor 20 ve Honor 20 Pro tanıtıldı: Teknik özellikleri ne? Fiyatı ne kadar?

Onur Binay - 21 Mayıs 2019

Honor, Londra’da düzenlediği etkinlikte Honor 20 ve Honor 20 Pro modellerini tanıttı. Şirket, Honor 20 serisiyle uygun fiyata üst seviye…

Google’ın işbirliğini kesmesinin ardından Huawei’den açıklama geldi
128 okunma
128 okunma

Google’ın işbirliğini kesmesinin ardından Huawei’den açıklama geldi

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

Reuters’ın haberine göre Huawei’nin AOSP (Android Açık Kaynak Kodu Projesi) ile erişimi sınırlanırken, Google’ın çatı şirketi Alphabet’in aldığı karara göre…

%d blogcu bunu beğendi: