MIT mezunu Katie Bouman, hala okuldayken bilgisayar programları geliştirilmesine yardımcı oldu. Diğerleriyle birlikte, kara deliğin görüntüsünü oluşturmaya ve görüntüleri doğrulanması için yapılan testlere yardım etti. Bouman’ın yazdığı algoritma ile dünyanın farklı bölgelerindeki sekiz teleskoptan elde edilen veriler bir araya getirildi.

Onu popüler kılan şeylerin bir kısmı, sosyal medyada yayılan iki fotoğraf. BBC’den bir fotoğrafta, Bouman sabit disk verileriyle dolu bir masanın yanında duruyor. Bazı insanlar, fotoğrafın Margaret Hamilton’ın ikonik 1969 görüntüsünü hatırlattığını ve ekibinin geliştirdiği Apollo rehberlik yazılım kodunu çıktığını hatırlattığını belirtti.

Bouman henüz bir açıklama yapmasa da CNN’e verdiği röportajda “Bunu hiçbirimiz tek başına yapamazdı. Proje başarılı oldu çünkü farklı geçmişlere sahip pek çok kişi birlikte çalıştı.” dedi.

Bouman, 2016 yılında “Bir kara deliğin fotoğrafı nasıl çekilir?” adlı bir TED konuşması yaptı. Bu konuşmasında, Dünya boyunda bir teleskop ve hepsini bir araya getirecek bir algoritma gerektiğini söylemişti.

Paylaş