Japonya’nın en büyük gıda firmalarından biri olan Ezaki Glico tarafından Şubat başında piyasaya sürülen uygulama, ebeveynlerin çocuk büyütme konusunda sorumluluğu daha iyi paylaşabilmesi iddiasıyla geliştirildi. Ancak erkeklere verdiği tartışmalı, cinsiyetçi öneriler nedeniyle topa tutuldu.

Örneğin, uygulama gerçekte “Benim hakkımda ne düşünüyorsun?” diye soran bir kadının “Birlikte olmamız anlamsız” dediğini iddia ediyor. Benzer şekilde “Bu gerçekten zor” cümlesini “Yaptığım şeyi takdir ettiğini ifade etmelisin” diye çeviriyor.

Uygulama kadının “Senin için hangisi daha önemli: İşin mi ailen mi?” diye sorması halinde erkeğe “Seni yalnız hissettirdiğim için özür dilerim” demesi önerisinde bulunuyor.
Uygulama ayrıca kadınların ‘sorgusundan kurtulmak’ için erkeklerin hemen konuyu iş yerinde yaşadığı bir probleme getirmesi gerektiğini öğütlüyor.

Asahi gazetesine göre uygulama Ezaki Glico’da çalışan bir kadın tarafından geliştirildi. Ancak ‘Bir Eşi İdare Etmenin Talimat Kitabı’ gibi ilişkiler üzerine yazdığı kitaplarla bilinen Ihoko Kurokawa’nın editörlüğünde hazırlandı. Uygulama, kadın ve erkek beyinlerinin farklı çalıştığı, bu nedenle çatışmaların yaşandığını savunuyor.

Uygulamanın kadınları küçümsediği eleştirisinde bulunanlar, “Kadınların sözlerini çok da ciddiye almayın, ama jest olarak biraz sempati, biraz da minnet gösterin” gibi çarpık bir fikri yaydığını savundu.

Kaynak: Sputnik

Paylaş