Apple’ın baş tasarım sorumlusu olan Jonathan Ive şirketten ayrılıyor. Apple’ın 1996’dan beri tasarım ekibini yöneten Ive, “Apple’ı birincil müşterileri arasında sayan bağımsız bir tasarım şirketi kurmaya” gidiyor. Şirkete LoveFrom adı verildi ve Ive de yeni girişimde ünlü tasarımcı Marc Newson’a katılacak.

Ive idari yönetici pozisyonundan ayrılmayacak. Apple, bir dizi projede yine Ive ile birlikte çalışmayı sürdürecek.

Apple CEO’su Tim Cook konuyla ilgili olarak yayınlanan basın bülteninde, “Apple, doğrudan onunla özel projeler üzerinde çalışarak ve oluşturduğu mükemmel ve tutkulu tasarım ekibinin devam eden çalışmaları sayesinde Jony?nin yeteneklerinden yararlanmaya devam edecek.” dedi. “Uzun yıllar birlikte çalıştıktan sonra, ilişkimizin gelişmeye devam etmesinden dolayı mutluyum ve Jony ile uzun süredir çalışmayı dört gözle bekliyorum.” dedi.

Ive, dünyanın en saygın endüstriyel tasarımcılarından biri ve çok çeşitli Mac’ler, iPod, iPhone, iPad, Apple Watch ve daha fazlasını içeren ürünler üzerinde çalıştı. Ayrıca şirketin “uzay gemisi” Apple Park kampüsünü tasarlama ve Apple perakende mağazalarının görünüm ve dokunuşunu oluşturma konusunda da elinden geleni yaptı.

Yakın zamanda Jony Ive, bu yılın ilerleyen aylarında satışa çıkacak yeni Mac Pro’nun tasarım videosunu da seslendirmişti. Donanım tasarımına ek olarak, Ive Apple’ın yazılımının yeniden şekillendirilmesi için de çalışmıştı. 2013’te kapsamlı bir yenilemeden geçen iOS 7’nin arkasında o vardı. Benzer bir çalışmayı şimdi macOS olarak bilinen Apple’ın masaüstü işletim sistemi için de gerçekleştirmişti.

Apple, endüstriyel tasarımdan sorumlu müdür yardımcısı Evans Hankey ve insan arayüz tasarımı müdür yardımcısı Alan Dye’ın Jeff Williams’a raporlayacağını açıkladı. Williams, bundan böyle zamanının büyük çoğunluğunu Apple’ın tasarım stüdyosunda, tasarım ekibiyle birlikte harcayacak.

Ive, “Neredeyse 30 yıl süren ve sayısız projenin ardından Apple’da; eşi olmayan bir tasarım ekibi, süreci ve kültürü oluşturmak için yaptığımız uzun süren çalışmadan çok gurur duyuyorum. Bugün Apple, tarihinin herhangi bir noktasında olduğundan daha güçlü, daha canlı ve daha yetenekli. Ekip, en yakın işbirlikçilerim arasında yer alan Evans, Alan ve Jeff’in mükemmel liderliği altında kesinlikle başarılı olacak. En yakın arkadaşlarım olan Apple’daki tasarımcı meslektaşlarıma büyük güvenim var ve önümüzdeki yıllarda da onlarla birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum.“ dedi.

Paylaş