Japonya tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilen robot drone Int-Ball’un görüntüleri paylaşıldı.

Japon uzay ajansının Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) yolladığı, gezegenimizden kontrol edilen top şeklindeki robot drone’dan gelen ilk görseller ve videolar sunuldu. Int-Ball’un yetkili kişilerce bilgi alıp ve cevap verebileceğini açıklayan Japonya Havacılık ve Uzay Araştırmaları Ajansı (JAXA), tamamen 3D yazıcı ile üretildiğinin de bilgisini verdi. Görünüşü ile dikkat çeken Int-Ball, JAXA tarafından uzaktan kontrol ediliyor. JAXA, drone’un her yere uçurularak istenilen görüntünün bütün açılarla elde edilebileceğini söyledi. The Japan Times’ın açıklamalarında drone’da 12 tane pervaneye, 15 cm çapa ve 1 kg kütleye sahip.

Int-Ball araştırmacılara en iyi bilgiyi sunabilmek için mürettebat ile aynı görüş açısını kullanarak Uluslararası Uzay İstasyonu’nun daha kolay kontrolünü sağlıyor. Drone, manuel yapılan birden fazla işi otomatik yaparak astronotların işini %10 azaltmakta.
Japonya Havacılık ve Uzay Araştırmaları Ajansı Int-Ball’da ileride oluşacak problemleri dünyadan yapılacak işlemlerle çözülebileceğini söylüyor. Fakat bu çözüm yolunun nasıl olacağı konusunda bir bilgi bulunmamakta.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here