Jaguar, Klasik Arabalarını Restore Etmeye Hazırlanıyor

22 Haziran 2017
158 Görüntülenme

İngiliz otomobilleri denilince akla ilk gelen markalardan olan 1922 kuruluşlu Jaguar, yeni bir atılıma imza attı. Klasikleşmiş araçları restore ederek yeniden kullanıma sunacağını duyurdu. Özel üretim ve lüks otomobilleriyle tanınan Jaguar, toplamda 7 milyon sterlini aşan bir yatırımla birlikte efsane niteliğine sahip klasik araçlarını tamir edecek.

Restorasyon tesisi İngiltere’de

İngiltere’nin Coventry tesisinde yeni tesislerini hizmete açan Jaguar, burayı 14 bi metrekarelik devasa bir alan üzerine kurarken şimdiden klasik araç tutkunlarını heyecanlandırdı. Jaguar, artık eski otomobillerini de piyasadan toplayacak ve burada tamir – restore ederek tekrar satışa sunacak.

Yeni tesislerde E sınıfı hafif araçlar ve 9  XKSS modelleri de üretilirken, aynı zamanda klasik Land Rover ve Range Rover otomobillerinin de bazı sürümleri tamir edilecek. Bilindiği gibi şu anda Jaguar ile Land RoverRange Rover markaları aynı çatı altında üretiliyorlar.

Tesisin aynı zamanda özel bir sergi alanı da bulunurken, burada milyon dolarlık klasik araçlar göze çarpıyor. 54 atölyenin yer aldığı Jaguar restorasyon tesislerinde toplamda 80’den fazla otomobil mühendisi çalışsa da, marka bu rakamı ilerleyen zamanlarda 120’ye çıkarmayı planlıyor. Elbette tahmin edeceğiniz gibi tüm bu mühendisler, klasik otomobillerden iyi anlayan kişiler arasından özel olarak seçildi.

Jaguar modifiye hizmeti de sunacak

Oldukça iddialı gözüken tesislere müşteriler de araçlarını götürebilecek, sevdikleri fakat performansından artık memnun olmadıkları klasik otomobillerini burada modifiye ettirebilecek. 30 binin üzerinde yedek parçayla ciddi bir kitleye hitap etmesi beklenen Jaguar, aynı zamanda üretimden kaldırılan eski arabaların da hem tamirini, hem de bakımını yapacak. Yani isteyen herkes klasik aracını buraya götürerek bedeli karşılığında yenileyebilecek.

Yaklaşık 32 milyon Türk Lirası harcanarak inşa edilen Jaguar tesislerinde Land Rover Classic serisi de yer alırken, en azından İngiltere’de büyük ilgi toplaması bekleniyor.

Jaguar araba fiyatları

Jaguar sadece yurt dışında değil aynı zamanda Türkiye’de de satış yapıyor ve en uygun modeli olan Jaguar XE’nin fiyatları 250 bin TL’den başlıyor. Şu anda Türkiye’de satılan en pahalı Jaguar araç ise 380 beygirlik, 3000 motorlu Jaguar F-Type. Bu modelin anahtar teslim satış fiyatı ise 891 bin TL’den başlıyor ve 1.2 milyon TL’ye kadar donanımına bağlı olarak yükselebiliyor.

İlginizi çekebilir

Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen istifa etti
Sektörel
112 okunma
Sektörel
112 okunma

Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen istifa etti

Mert Yamak - 19 Haziran 2018

Samsung denildiğinde sektörün yanı sıra son kullanıcının da aklına gelen isimlerden, Samsung Electronics Türkiye Mobil İş Biriminden Sorumlu Başkan Yardımcısı…

Facebook kullanıcı verilerini seçilmiş şirketlerle paylaştı
Sosyal Medya
53 okunma
Sosyal Medya
53 okunma

Facebook kullanıcı verilerini seçilmiş şirketlerle paylaştı

Mert Yamak - 19 Haziran 2018

acebook'un kullanıcı verilerini "seçilmiş" şirketlerle paylaştığı bildirildi. Facebook'tan konuyla ilgili yapılan açıklamada, kullanıcı bilgilerinin RBC Capital Markets ve Nissan Motor…

Üç kameralı iPhone modeli daha ileri bir tarihte gelecek
Mobil
51 okunma
Mobil
51 okunma

Üç kameralı iPhone modeli daha ileri bir tarihte gelecek

Haber Merkezi - 19 Haziran 2018

Apple'ın 2019 yılında 3 arka kameraya sahip en az bir iPhone modeli piyasaya sürebileceğini sizlere aktarmıştık. Ancak Apple’ın lens sağlayıcı…

Yorum yap