Açılışta konuşan Sayan, geleceğin teknolojilerine yönelik çözümler geliştirmek adına İTÜ Vodafone Future Lab’ın önemine işaret ederek, yerli üretimi destekleyen birçok önemli projede aktif yer alan Vodafone’nun bir yeniliğe daha imza attığını söyledi.
İTÜ Vodafone Future Lab’da Vodafone Türkiye’nin 30’dan fazla geleceğin teknolojisini bugünden sergilediğine dikkati çeken Sayan, bu ve benzeri projelerin önemli olduğunu dile getirdi. Sayan, “İTÜ ve Vodafone bir araya gelerek, Türkiye’nin dijital dönüşümünde ‘ben de varım’ dedi.” ifadelerini kullandı.

Sayan, konuşmasına şöyle devam etti: “4,5G yükümlülükleri kapsamında, şebeke yatırımları içinde yerli ürünlerin payının çift haneli rakamlarda olduğunu müjdeliyoruz ama henüz bunun istediğimiz seviye olmadığını her zaman vurguluyoruz. 4,5G teknolojisinin ilk hizmete girdiği 2016 yılında bu oran yüzde 1-2 seviyesindeydi. Son yıllarda yürütülen yerlileşme çalışmalarının büyük etkisini görüyoruz. 4,5G yetkilendirmesi kapsamında, mobil işletmecilerimiz tarafından yıllık ortalama 1,5 milyar TL’lik donanım ve yazılım yatırımının bugün itibarıyla en az yüzde 45’inin yerli olması gerekiyor.”

Ömer Fatih Sayan, ULAK baz istasyonunun 500’den fazla sahada aktif olarak kullanıldığını, ticari şebekelerle ilgili de testlerin tamamlandığını aktardı.

Konuşmasında e-SIM konusuna da değinen Sayan, ”e-SIM yakında tüm dünyada ve ülkemizde de sergilenmeye başlayacak. Söz konusu SIM kartların yönetiminde kullanılacak tüm sunucuların ve sistemlerin yurt içinde yer alması konusunda BTK gerekli hassasiyeti gösteriyor.” dedi.

Paylaş