İTÜ Vodafone Future Lab açıldı

Vodafone ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) iş birliği ile hayata geçirilen İTÜ Vodafone Future Lab'ın açılışı, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ve Vodafone Türkiye CEO'su Colman Deegan'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

30 Nisan 2019
185 Görüntülenme

Açılışta konuşan Sayan, geleceğin teknolojilerine yönelik çözümler geliştirmek adına İTÜ Vodafone Future Lab’ın önemine işaret ederek, yerli üretimi destekleyen birçok önemli projede aktif yer alan Vodafone’nun bir yeniliğe daha imza attığını söyledi.
İTÜ Vodafone Future Lab’da Vodafone Türkiye’nin 30’dan fazla geleceğin teknolojisini bugünden sergilediğine dikkati çeken Sayan, bu ve benzeri projelerin önemli olduğunu dile getirdi. Sayan, “İTÜ ve Vodafone bir araya gelerek, Türkiye’nin dijital dönüşümünde ‘ben de varım’ dedi.” ifadelerini kullandı.

Sayan, konuşmasına şöyle devam etti: “4,5G yükümlülükleri kapsamında, şebeke yatırımları içinde yerli ürünlerin payının çift haneli rakamlarda olduğunu müjdeliyoruz ama henüz bunun istediğimiz seviye olmadığını her zaman vurguluyoruz. 4,5G teknolojisinin ilk hizmete girdiği 2016 yılında bu oran yüzde 1-2 seviyesindeydi. Son yıllarda yürütülen yerlileşme çalışmalarının büyük etkisini görüyoruz. 4,5G yetkilendirmesi kapsamında, mobil işletmecilerimiz tarafından yıllık ortalama 1,5 milyar TL’lik donanım ve yazılım yatırımının bugün itibarıyla en az yüzde 45’inin yerli olması gerekiyor.”

Ömer Fatih Sayan, ULAK baz istasyonunun 500’den fazla sahada aktif olarak kullanıldığını, ticari şebekelerle ilgili de testlerin tamamlandığını aktardı.

Konuşmasında e-SIM konusuna da değinen Sayan, ”e-SIM yakında tüm dünyada ve ülkemizde de sergilenmeye başlayacak. Söz konusu SIM kartların yönetiminde kullanılacak tüm sunucuların ve sistemlerin yurt içinde yer alması konusunda BTK gerekli hassasiyeti gösteriyor.” dedi.

İlginizi çekebilir

Hurda araç indirimi 15 bin TL’ye çıkartılıyor
10 okunma
10 okunma

Hurda araç indirimi 15 bin TL’ye çıkartılıyor

Onur Binay - 23 Mayıs 2019

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Bazı Kanun ve KHK’lerde Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi. Teklife göre 16 yaş ve…

Türkiye, dünyada en fazla kripto para ticareti yapan ülkeler arasında
14 okunma
14 okunma

Türkiye, dünyada en fazla kripto para ticareti yapan ülkeler arasında

Onur Binay - 23 Mayıs 2019

Kripto para alım ve satımı küresel bir fenomen haline geldi. DataLight dünyanın en büyük 100 kripto para borsası trafiği inceledi…

Razer, Evil Geniuses ile yeniden ortaklık kurdu
15 okunma
15 okunma

Razer, Evil Geniuses ile yeniden ortaklık kurdu

Onur Binay - 23 Mayıs 2019

Bu, Evil Geniuses’ın Uluslararası 2019 turnuvasına hak kazanan Dota 2 takımının Team Razer’a geri döndüğünü müjdeliyor. EG Dota 2 takımı,…

%d blogcu bunu beğendi: