iTaksi’ye İstanbul Barosu Tarafından Dava Açıldı

21 Temmuz 2017
93 Görüntülenme

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ISBAK ile ortaklığıyla yürütlen “Akıllı Şehir İstanbul” projesi kapsamında tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve UBER, BiTaksi gibi benzer platformlara sağlam bir rakip olacak iTaksi uygulamasının henüz tam olarak faaliyet göstermesine 1 aydan daha az bir süre kalmışken beklenmedik bir durumla karşılaşıldı.

Yaşanan gelişmede Ağustos ayı itibariyle faaliyete geçecek olan iTaksi’ye dahil olacak araçlardan ilk başta sadece 4 bin tanesine ses ve görüntü kaydı yapacak sistemlerin yerleştirileceği ortaya çıktı. Çoğu kurum ve insanın buna itiraz etmesinin yanı sıra İstanbul Barosu, iTaksi’ye insanların özel hayatının gizliliğini ihlal etmesi sebebiyle dava açtı.

iTaksi’nin özel hayatın gizliliği ilkesine ve hukukuna karşı çıktığını savunan Avukat Uğur Poyraz konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Bir kimsenin sesi ve görüntüsü onun özel hayatı kapsamında olup, kişilik hakları gereğince koruma altındadır. Kanunun açıkça belirttiği üzere bir kimsenin rızası bulunmaksızın özel hayatına yapılan müdahale hukuka aykırıdır. Yapılan müdahale aynı zamanda Türk Ceza Kanunu’nun 134. maddesi uyarınca suç teşkil etmektedir. Yapılacak kayıt neticesinde örneğin, bir kimsenin yaptığı bir telefon konuşmasının kayda alınması, taksi içerisinde paylaşılan herhangi bir kişisel, ticari mahrem bilginin ses ve görüntü kaydına alınması gibi suç teşkil eden eylemler meydana gelebilir. Bu şekilde yapılacak bir kaydın kişiye önceden bildirilmesi zorunludur. Aksi halde kayıt yapılması hukuka aykırı hale gelecektir. Bu amaçla telefondaki uygulamada ve taksilerde bu bilgilendirmenin yer alacağı görünür metinler bulunmalı, bunun yanı sıra şoförler de bu konuda müşteriye bildirimde bulunmalıdır.”

Her müşterinin ses ve görüntü kaydını almak yerine sadece şoförün panik butonuna basması ardından kayıt almaya başlamasını öneren Bilişim Uzmanı Avukat Mehmet Ali Köksal ise konu hakkında şu şekilde konuştu:

Görüntü ve ses kaydı uygulamasının taksi içerisinde sürekli aktif halde bulunması, kişisel verilerin hukuka uygun şekilde toplanması açısından da büyük bir sorun oluşturmaktadır. Söz konusu verilerin bu şekilde kaydedilmesi 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu uyarınca özel hayatın gizliliğini ihlal ve kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi suçlarına da vücut vermektedir.”

Bu kayıtları almasındaki amacının adli olayların araştırılması olduğunu ve emniyet kuvvetlerinin bilgisi dahilinde olduğunu belirten İBB, “16.02.2017 tarihli Emniyet Genel Müdürlüğü genelgesiyle; başta terör olayları olmak üzere, adli olayların araştırılması, delillere ve faillerine ilişkin bilgilere hızla ulaşılması amacıyla, şehir içi yolcu taşımacılığında kullanılan taksi, minibüs ve otobüs cinsi taşıtlarda en az yedi gün süreyle kayıt yapabilen ön dış ve iç kamerayla kayıt cihazının bulundurulması ve aktif halde tutulmaları görevi büyükşehir belediyelerine verilmiştir.” şeklinde konuşarak konuya açıklık getirdi.

İlginizi çekebilir

Facebook skandalına imza atan şirket seçimlerde Trump ile çalışacak
Sektörel
293 okunma
Sektörel
293 okunma

Facebook skandalına imza atan şirket seçimlerde Trump ile çalışacak

Mert Yamak - 16 Haziran 2018

Kullanıcı verilerini analiz etme ve raporlama gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösteren Cambridge Analytica şirketi, Facebook kullanıcılarının verilerini izinsiz olarak kullanmasıyla…

Yapay zeka şimdiden Dünya Kupası’nın şampiyonunu belirledi
Yapay Zeka
1364 okunma
Yapay Zeka
1364 okunma

Yapay zeka şimdiden Dünya Kupası’nın şampiyonunu belirledi

Mert Yamak - 16 Haziran 2018

Tüm futbol tutkunlarının uzun süredir beklediği, izleyicileri ekranlara kitleyen FIFA Dünya Kupası heyecan dolu mücadelelerle başladı. Dünyanın dört bir yanında…

Huawei, 2018’de 200 milyon akıllı telefon satmayı hedefliyor
Sektörel
259 okunma
Sektörel
259 okunma

Huawei, 2018’de 200 milyon akıllı telefon satmayı hedefliyor

Haber Merkezi - 14 Haziran 2018

Huawei, 2017'de Apple ve Samsung'un arkasında üçüncü sıraya yerleşerek 153 milyon akıllı telefon satmayı başardı. Huawei, 2018'de ise 200 milyon…

Yorum yap