İşte IOS’in İlk Prototipleri

Gıcır gıcır tasarımı ve kolay kullanımı ile bildiğimiz IOS'in ilk halini hiç gördünüz mü?


Dokunmatik ekranı standart kullanıcı arabirimi haline getiren ve mobil işletim sistemlerinin temelini atan IOS’in ilk hali hiç de bildiğiniz gibi değil.

 

iPhone henüz bir proje iken Apple’da iki ekip bugün IOS olacak işletim sistemini geliştirmek için yarışıyordu. iPod’un babası olarak bilinen Tony Fadell tarafından yönetilen bu ekiplerden ilki, P1 kod adlı işletim sistemi geliştirmişti. Bu sistem bildiğimiz IOS’in aksine dokunmatik ekrandaki sanal bir tekerlek ile kontrol edilen ve içerisinde telefon özellikleri bulunan bir iPod gibi çalışıyordu.

O dönem Mac geliştirme departmanının başında bulunan Scott Forstall yönetimindeki ekibin geliştirdiği P2 kod adlı işletim sistemi ise P1’e göre çok daha ilkel grafiklere sahipti ama kullanıcıya menü navigasyonu için arabirim olarak bir tekerlek değil ekranın tamamını sunuyordu. Ayrıca sistem arayüzünde arama, SMS, müzik ve diğer(içerisinde ayarlar gibi birçok şey bulunuyordu) gibi menüler sunuyordu. P2 tüm bunlarla, kullanıcılara cihazla daha iyi etkileşime girme imkanı tanırken bunu kullanıcı dostu şekilde gerçekleştirmeyi başarıyordu. Bu da P2’nin dillere destan IOS’in temeli olmasını sağladı.

Yorumlar

yorum

What's Your Reaction?

Alkış Alkış
4
Alkış
Beğendim Beğendim
6
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
3
Beğenmedim

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşte IOS’in İlk Prototipleri

Giriş Yap

Captcha!
Don't have an account?
Kaydol

Şifremi Unuttum

Back to
Giriş Yap

Kaydol

Captcha!
Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Video
Image