Apple, WWDC 2017 etkinliğinde iPhone ve iPad’ler için yeni işletim sistemi iOS 11’i duyurdu! İşte iOS 11’in bütün özellikleri.

Daha Akıllı Bir Siri!

Günden güne daha da akıllanan Siri’ye iOS 11 de yeni özellikler eklendi. Yeni iOS 11 sürümü ile Apple’ın akıllı asistanı Siri, üçünü parti uygulamalara ihtiyaç duymadan İngilizce’den Çince’ye, Fransızca’ya, Almanca’ya, İtalyanca’ya ve İspanyolca’ya çeviri yapabiliyor. Ayrıca Apple’ın açıklamasına göre beta sürümünden sonra daha fazla dil de desteklenecek.

Ayrıca Siri daha da geliştirilen öğrenebilme özelliği sayesinde kullanıcıları eskisine göre iki kat daha iyi tanıyor ve kullanıcılara sunduğu kişiselleştirilmiş önerileri ile tam anlamı ile akıllı bir asistan haline geliyor.

iMessage üzerinden Apple Pay ile Para Gönderilebilecek!

Son dönemlerde yaygınlaşan ödeme yöntemlerine Apple da Apple Pay ile karşılık vererek sistemin kullanım alanlarını genişletti. iOS 11 ile birlikte kullanıcılar iMessage uygulaması üzerinden birbirlerine Apple Pay ile para gönderebilecekler. Kullanıcıların Apple Pay ile para göndermesi için tutarı ekleyip, gönderim yapacakları kartı seçtikten sonra parmak izi ile kimlik doğrulaması yapması yeterli.

Apple Pay her ne kadar henüz Türkiye’de kullanılmasa da ülkemizde kullanılmaya başladığında bir çok şeyi kolaylaştıracağı kesin.

Apple Store’un Tasarımı Değişti!

Apple store’da sınırsız sayıda uygulama olmasına rağmen rahat bir arama ortamının olmaması kullanıcıların yeni uygulamalar keşfetmesine engeldi. Bu konuda çok fazla geri bildirim alan Apple bir düzenlemeye gitti ve iOS 11’de App Store’un görünümünü ve çalışma prensibini baştan aşağı yeniledi.

Dosyalar (Files) Uygulaması Geldi

Bilindiği üzere bugüne kadar iOS işletim sisteminde tüm dosyaları gösteren bir uygulama yoktu. Apple, iOS 11 ile birlikte “Files” uygulamasını da duyurdu. Artık tüm dosyalarınızı bir arada görebileceksiniz.

AVM Gibi Kapalı Alanlarda Apple Maps Kullanılabilecek!

iOS 11 ile birlikte yenilenen Apple Maps artık AVM gibi kapalı mekanlar için de çalışıyor! Artık hangi mağazanın nerede olduğunu bulmak için Apple Maps’ten yardım alabileceksiniz. Sadece AVM olarak düşünüp ne işimize yarayacak bu uygulama demeyin. Uygulamayı aynı zamanda havaalanları için de rahatlıkla kullanabilecek, havaalanları tabelalarını çok rahat bir şekilde telefonunuzdan görebileceksiniz. Sistem büyük mekanların bütün kat planlarının Apple Maps’e entegre edilmesi ile çalışıyor.

Ayrıca Apple Maps’i bir navigasyon sistemi olarak kullanan kişiler için de büyük bir özellik düşünmüş. Artık Apple Maps şerit takip sistemi ile bulunduğunuz şeridi algılayabiliyor ve yolun hız limiti gibi bilgileri anlık olarak size aktarabiliyor.

Kontrol Merkezi Tamamen Yenilendi!

Apple iOS 11’de arayüzün alt kısmının kaydırılması ile açılan kontrol merkezinin görünümünü tamamen değiştirdi ve “hücresel veri” ayarının kontrol edilmesini de kolaylaştırdı.

iOS 11 Ne Zaman Çıkacak?

iOS 11 şu anda geliştiriciler için beta kullanıma sunuldu. Bütün kullanıcılar için ise Eylül ayında tanıtımı yapılacak olan yeni iPhone modeli ile birlikte gelecek.

Paylaş