Kanser tedavisi için çalışmalar yıllardır devam ediyor. İsrailli bir ilaç firması ise bir yıl içinde “kanseri tamamen bitireceklerini” iddia ediyor.

İsrailli Accelerated Evolution Biotechnologies (AEBi – Hızlandırılmış Evrim Biyoteknolojileri) adlı şirketin yönetim kurulu başkanı Dan Aridor’a göre, şirketin üzerinde çalıştığı tedavi gerçek anlamda devrim niteliğinde.

Aridor, Jerusalem Post’a verdiği demeçte, “Kanser tedavimiz ilk günden itibaren etkili olacak. Tedavi, birkaç hafta sürecek ve piyasadaki diğer tedavilerden çok daha düşük bir maliyetle yapılacak. Hiçbir yan etkisi de olmayacak. Çözümümüz hem genel hem de kişisel olacak.” dedi.

AEBi’nin kanser tedavisi MuTaTo olarak adlandırılıyor. MuTaTo, belli peptitleri içeren kanser hücrelerine saldırıyor. Şirkete göre bu yöntem sayesinde tedavi başarılı olacak.

AEBi CEO’su Ilan Morad, “Tedavinin mutasyonlardan etkilenmeyeceğinden eminiz. Kanser hücrelerinin hedeflenen reseptörleri, kanser tarafından düşürüleceği şekilde mutasyona uğrayabilir. Değişime uğramış reseptörlere eş zamanlı saldırmak, çoklu mutasyon ihtimalini azaltır. Aynı anda üç reseptöre saldırıyoruz. Kanser bile aynı anda üç reseptörü mutasyona uğratamaz.” dedi.

Morad, bu tedaviyi farelerde test ettiğini ve sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanser hücrelerinin büyümesini durdurmayı başardığını belirtti. Tedavinin piyasaya çıkması ise birkaç yıl sürebilir.

Paylaş