Bu videomuzda Endüstri 4.0 ve bunun doğrultusunda kariyerine yeni başlayacak olanlar, mevcut yapıda yeni iş pozisyonları arayanlar, gelişen teknoloji doğrultusunda yeni iş kolları hakkında konuştuk.

Endüstri 4.0, bilişim teknolojileri ile endüstriyel faaliyetlerin birlikte kullanılmasını kapsayan organizasyon kavramlarının kolektif bir bütünü. Siber – Fiziksel sistemlerin kavramına, nesnelerin internetine ve hizmetlerin internetine dayalıdır.

Endüstri 4.0’ın en büyük amacı, birbirleriyle haberleşen, sensörlerle ortamı algılayabilen ve veri analizi yaparak ihtiyaçları fark edebilen robotların üretimi ve bu robotların üretimi devralıp; daha kaliteli, daha ucuz, daha hızlı ve daha az israf yapan üretim sistemlerinin oluşmasını sağlamak.

Endüstri 4.0 genel olarak aşağıdaki 3 yapıdan oluşuyor:

  • Nesnelerin İnterneti: Aklınıza gelebilecek her nesnenin bir şekilde internete erişerek, diğer cihazlarla iletişim halinde olmasıdır.
  • Hizmetlerin İnterneti: Bu yapı ile birlikte siber – fiziksel sistemler insanlarla ve diğer yapılarla hizmet bağı kurarak kendi devamlılıklarını sağlayabilir.
  • Siber – Fiziksel Sistemler: İnsanlardan bağımsız bir şekilde üretim aşamalarını organize edip, planlayıp, geliştiren sistemlerdir.
Paylaş