Apple, bu akşam Steve Jobs Theatre’da “Gather Round.” mottosuyla düzenlediği etkinliğinde merakla beklenen yeni iPhone modelleri iPhone Xs, iPhone XR ve iPhone Xs Max‘i duyurdu.

Apple iPhone XR modeli, tanıtılan iPhone’lar arasında uygun fiyatlı model olarak dikkat çekiyor.

iPhone XR Özellikleri

Yeni iPhone XR, Apple’ın iPhone 5C modeliyle birlikte başlattığı renkli iPhone furyasını sürdüren ikinci telefon oluyor. iPhone XR temel siyah ve beyaz renk seçeneklerinin yanı sıra kırmızı, sarı ve mavi gibi farklı renk seçeneklerini de beraberinde getiriyor.

Tıpkı iPhone Xs gibi Apple A12 Bionic işlemcisinden gücünü alan iPhone XR, 6.1 inçlik LCD ekranla geliyor. iPhone Xs ailesinde kullanılan OLED ekran uygun fiyatlı iPhone modelinde yer almıyor. Apple iPhone XR’daki ekranı Liquid Retina olarak adlandırıyor.

iPhone XR Kamera Yetenekleri

Yeni iPhone XR, çentikli ekrana sahip olmasına rağmen iPhone Xs ailesinden farklı olarak tek arka kamerayla geliyor. Telefonun 12 MP çözünürlüklü f/1.8 diyafram açıklığına sahip tek arka kamerası çift kamera olmamasına rağmen portre modunda fotoğraflar çekebiliyor. Telefonun ön yüzeyinde ise f/2.2 diyafram açıklığına sahip 7 MP çözünürlüklü selfie kamerasına yer veriliyor.

Apple’ın belirttiğine göre iPhone 8 Plus’a kıyasla 30 dakika daha fazla pil ömrü sunacak olan iPhone XR, 749 dolardan başlayan fiyatlarla ABD’de satışa sunulacak. Telefonun Türkiye satış fiyatı ise bilinmiyor.

Paylaş