iPhone X’in İşlemcisi, i5’li MacBook Pro’dan Daha Güçlü DEĞİL!

14 Eylül 2017
156 Görüntülenme

Bildiğiniz üzere Apple, birkaç gün önce düzenlediği Apple Keynote etkinliği kapsamında 10. yıla özel iPhone modeli iPhone X’i ve yeni iPhone 8 ailesini duyurdu. Telefonun tanıtılmasının üstünden çok zaman geçmeden bir şekilde telefonun verilerini ulaşmayı başaran yabancı basın mensupları, daha piyasaya çıkmadan iPhone X modelinin Geekbench testi skorlarını paylaştı.

Paylaşılan Geekbench testi verilerinde, yeni iPhone X’in Geekbench skorunun hem Android ile çalışan Galaxy S8’i hem de macOS ile çalışan ve gerçek bir “bilgisayar” olan 2017 model 7.nesil Intel Core i5 işlemciye sahip MacBook Pro’yu geride bıraktığı görülürken onlarca haber sitesi “iPhone X’in İşlemcisi 2017 Model MacBook Pro’yu Ezdi Geçti!” tarzında başlıklarla okurların karşısına çıktı. Bu başlığı atarak iPhone X’in işlemcisinin Intel Core i5 ile çalışan 2017 model MacBook Pro’dan daha güçlü olduğunu yazan dostlarımızın hevesini kırmak istemeyiz ama olayın aslı tamamen farklı. Geekbench skorunun MacBook Pro’dan yüksek olması, iPhone X’in işlemcisinin MacBook’tan daha güçlü olduğu anlamına gelmiyor.

Geekbench testinde farklı platformları kıyaslayamazsınız

Bilmeyenler için en basit şekilde açıklayacak olursak, neredeyse tüm işletim sistemlerinde olan Geekbench testi, cihazınızın işlemcisinin performansını test ederken her test gibi kendine bir simülasyon yaratıyor. Bu simülasyonda ise işletim sisteminizin arka planında çalışan uygulamalardan tutun cihazınızda yüklü olan tüm uygulamaları simule ediyor, işlemcinizin tüm çekirdeklerini simülasyon boyunca devreye sokuyor ve buna göre cihazınız için tekli ve çoklu çekirdek performansında bir skor belirliyor.

Kısacası Geekbench testi böyle bir durumda farklı cihazları aynı işletim sisteminde kıyaslayabileceğiniz bir veri oluşturuyor. Yani Geekbench testinde elde ettiğiniz veriyle aslında bilgisayarın karşısına telefonu koymak, tam anlamıyla bir saçmalıktan ibaret.

Ayrıca olayı tam tersine düşündüğünüzde ise belki de iPhone X’in işlemcisi Intel Core i5 işlemcisiyle çalışan 2017 model MacBook Pro’dan daha güçlü olsa bile, Geekbench testinden elde edilen skorları buna kanıt olarak sunamazsınız.

iPhone X ve iPhone 8’in elbette güçlü bir işlemcisi var

Elbette iPhone X ve iPhone 8 modellerinin işlemcisinin bir bilgisayarla kıyaslanamayacak olması, iPhone X ya da iPhone 8’de güçsüz bir işlemci kullanıldığı anlamına gelmiyor. Yeni iPhone’larda yer verilen Apple A11 Bionic işlemcisi, üç boyutlu yüz tanıma ve arttırılmış gerçeklik gibi ağır teknolojilerinin altından kalkarak yeni iPhone’ların en güçlü akıllı telefonlar arasında yer almasını sağlıyor.

Kısacası yeni iPhone’lar, bir telefon için şu an olabilecek en iyi işlemcilerden birine sahip ama ne yazık ki henüz bazılarının hayal dünyasındaki gibi bilgisayarların yerini alacak seviyede değiller.

Mobil cihazlar bilgisayarların yerini tutabilir mi?

Söz konusu kağıt üstündeki über süper test sonuçları olmadığı sürece, günlük kullanımınıza göre bir mobil cihazı bilgisayar yerine tercih edebilirsiniz.

Eğer yüksek performans gerektiren programlar kullanmıyorsanız ve kullandığınız tüm programlar mobil işletim sistemleriyle uyum sağlıyorsa bilgisayarları tamamen hayatınızdan çıkararak bilgisayar yerine mobil cihazları tercih edebilirsiniz. Özellikle sadece sunumlar ve dökümanlar hazırlayan, e-posta gönderen ve tarayıcı üzerinden işlerini gerçekleştiren profesyoneller için Apple’ın yeni iPad Pro ailesi, bu duruma gösterilebilecek en iyi örneklerden biri.

Merak etmeyin!

Zaten akıllı telefonlar ve tabletler tam anlamıyla gerçekten bilgisayarlar kadar güçlü olduklarında ve yazılımsal olarak çoğu profesyonel programla uyum sağladıklarında üreticiler sizi bundan haberdar etmekten çekinmeyecektir.

İlginizi çekebilir

Instagram’a takipçilerden çıkarma özelliği geliyor
Sosyal Medya
17 okunma
Sosyal Medya
17 okunma

Instagram’a takipçilerden çıkarma özelliği geliyor

Ekin Kollama - 18 Temmuz 2018

Günlük hayatımızın olmazsa olmazı haline gelen popüler fotoğraf paylaşım platformu Instagram, kullanıcıların bir süredir beklediği "takipçilerden çıkarma" özelliğini devreye sokmaya…

LG, Apple için 20 Milyon LCD panel üretecek
Mobil
26 okunma
Mobil
26 okunma

LG, Apple için 20 Milyon LCD panel üretecek

Eren Kebapçı - 18 Temmuz 2018

Apple'ın eylül ayında tanıtması beklenen yeni iPhone modelleri büyük bir merakla bekleniyor. Elimize gelen sızıntılar ise Apple'ın, LG'den 20 Milyon…

Bir efsane daha bitti: Yahoo Messenger resmen kapatıldı
Yazılım ve Uygulamalar
25 okunma
Yazılım ve Uygulamalar
25 okunma

Bir efsane daha bitti: Yahoo Messenger resmen kapatıldı

Haber Merkezi - 18 Temmuz 2018

MSN ve AOL Messenger'in ardından Yahoo Messenger da yolun sonuna geldi. 17 Temmuz'dan itibaren mesajlaşma özelliği kullanıma kapatıldı. Yahoo Messenger’ı…

Yorum yap