iPhone X’in İşlemcisi 2017 Model MacBook Pro’yu Ezdi Geçti!” tarzında başlıklarla okurların karşısına çıktı. Bu başlığı atarak iPhone X’in işlemcisinin Intel Core i5 ile çalışan 2017 model MacBook Pro’dan daha güçlü olduğunu yazan dostlarımızın hevesini kırmak istemeyiz ama olayın aslı tamamen farklı. Geekbench skorunun MacBook Pro’dan yüksek olması, iPhone X’in işlemcisinin MacBook’tan daha güçlü olduğu anlamına gelmiyor.

Geekbench testinde farklı platformları kıyaslayamazsınız

Bilmeyenler için en basit şekilde açıklayacak olursak, neredeyse tüm işletim sistemlerinde olan Geekbench testi, cihazınızın işlemcisinin performansını test ederken her test gibi kendine bir simülasyon yaratıyor. Bu simülasyonda ise işletim sisteminizin arka planında çalışan uygulamalardan tutun cihazınızda yüklü olan tüm uygulamaları simule ediyor, işlemcinizin tüm çekirdeklerini simülasyon boyunca devreye sokuyor ve buna göre cihazınız için tekli ve çoklu çekirdek performansında bir skor belirliyor. Kısacası Geekbench testi böyle bir durumda farklı cihazları aynı işletim sisteminde kıyaslayabileceğiniz bir veri oluşturuyor. Yani Geekbench testinde elde ettiğiniz veriyle aslında bilgisayarın karşısına telefonu koymak, tam anlamıyla bir saçmalıktan ibaret. Ayrıca olayı tam tersine düşündüğünüzde ise belki de iPhone X’in işlemcisi Intel Core i5 işlemcisiyle çalışan 2017 model MacBook Pro’dan daha güçlü olsa bile, Geekbench testinden elde edilen skorları buna kanıt olarak sunamazsınız.

iPhone X ve iPhone 8’in elbette güçlü bir işlemcisi var

Elbette iPhone X ve iPhone 8 modellerinin işlemcisinin bir bilgisayarla kıyaslanamayacak olması, iPhone X ya da iPhone 8’de güçsüz bir işlemci kullanıldığı anlamına gelmiyor. Yeni iPhone’larda yer verilen Apple A11 Bionic işlemcisi, üç boyutlu yüz tanıma ve arttırılmış gerçeklik gibi ağır teknolojilerinin altından kalkarak yeni iPhone’ların en güçlü akıllı telefonlar arasında yer almasını sağlıyor. Kısacası yeni iPhone’lar, bir telefon için şu an olabilecek en iyi işlemcilerden birine sahip ama ne yazık ki henüz bazılarının hayal dünyasındaki gibi bilgisayarların yerini alacak seviyede değiller.

Mobil cihazlar bilgisayarların yerini tutabilir mi?

Söz konusu kağıt üstündeki über süper test sonuçları olmadığı sürece, günlük kullanımınıza göre bir mobil cihazı bilgisayar yerine tercih edebilirsiniz. Eğer yüksek performans gerektiren programlar kullanmıyorsanız ve kullandığınız tüm programlar mobil işletim sistemleriyle uyum sağlıyorsa bilgisayarları tamamen hayatınızdan çıkararak bilgisayar yerine mobil cihazları tercih edebilirsiniz. Özellikle sadece sunumlar ve dökümanlar hazırlayan, e-posta gönderen ve tarayıcı üzerinden işlerini gerçekleştiren profesyoneller için Apple’ın yeni iPad Pro ailesi, bu duruma gösterilebilecek en iyi örneklerden biri.

Merak etmeyin!

Zaten akıllı telefonlar ve tabletler tam anlamıyla gerçekten bilgisayarlar kadar güçlü olduklarında ve yazılımsal olarak çoğu profesyonel programla uyum sağladıklarında üreticiler sizi bundan haberdar etmekten çekinmeyecektir.]]>

Paylaş