Artan döviz kurlarıyla birlikte yeni Galaxy Note9 fiyatını bir süre boyunca makul seviyede tutmaya çalışan Samsung Türkiye, telefonun 128 GB dahili hafızaya sahip modelini 6499 TL’den satışa sunmuştu. Bir süredir fiyat konusunda mücadele verdiğini bildiğimiz Samsung Türkiye, güncel kura göre fiyat düzenlemesi yaparak Samsung Galaxy Note9 modelinin fiyatını artırdı.

Yeni fiyat güncellemesiyle birlikte Samsung Galaxy Note9’un 6499 TL’den satılan 128 GB hafıza ve 6 GB RAM’e sahip modelinin fiyatı 7999 TL, 7499 TL’ye satılan 512 GB hafıza ve 8 GB RAM’e sahip modelinin fiyatı ise 9299 TL’ye yükseldi. Samsung Türkiye toplamda yeni Galaxy Note9 modeline 1500 TL’lik zam uygulamış oldu.

Yeni iPhone, 10 bin TL’nin üstünde gelebilir

Hatırlayacağınız üzere Apple, geçtiğimiz aylarda iPhone X modelinin fiyatında artışa giderek 6099 TL olan başlangıç fiyatını 7499 TL’ye yükseltmişti. Apple’ın bu zammından sonra döviz kurunun daha da artması ve Samsung gibi rakiplerinin de 10 bin TL’ye dayanan fiyatlar açıklamasıyla birlikte önümüzdeki haftalarda tanıtılacak olan üst seviye iPhone modelinin ülkemize 10 bin TL’yi aşkın fiyat etiketiyle gelebileceği tahmin ediliyor.

Habere konu olan Galaxy Note9 modelinin özelliklerini merak ediyorsanız, 7999 TL’den başlayan fiyatlarla satılan telefonun detaylarına haberin devamından göz atabilirsiniz.

Samsung Galaxy Note9 Özellikleri

Yeni Samsung Galaxy Note9, temel olarak bir önceki Note modeliyle aynı tasarım çizgilerini taşıyor. Bir önceki Galaxy Note8’den farklı olarak telefonun arka yüzeyinde kameranın sağ tarafında konumlandırılan parmak izi okuyucu, çift ana kamera sensörünün hemen alt kısmına taşınıyor.

Bir önceki modele göre ekranı 0.1 inç büyüyen Galaxy Note9’da 6.4 inçlik 18.5:9 formatında QHD+ çözünürlüklü Super AMOLED ekrana yer veriliyor. Samsung, panel üretimindeki tecrübesinin akıllı telefonlara bir yansıması olmaya devam ediyor. Telefon 516ppi piksel yoğunluğusayesinde de üst seviye Galaxy modellerinin canlı ekran deneyimini sürdürüyor.

Yeni renk seçenekleri ekleniyor ve kalemin rengi değişiyor

Samsung Galaxy Note serisinin vazgeçilmesi olan S-Pen, Note9 modeliyle birlikte yeniliklerden nasibini alan belki de en önemli bileşen olarak karşımıza çıkıyor. S-Pen’in yeni renk seçenekleri, okyanus mavisi Note9 modelinde sarı S-Pen’e yer verilmesi gibi detaylar telefonun tasarımsal renk uyumunu farklılaştırıyor.

Samsung Galaxy Note9, ülkemizde sarı S-Pen ile birlikte gelen okyanus mavisi, siyah S-Pen ile birlikte gelen gece siyahı ve aynı renkte S-Pen ile birlikte gelen lavanta moru olmak üzere üç farklı renk seçeneğiyle raflardaki yerini alacak.

Telefon daha önceki üst seviye Galaxy modellerinden alışık olduğumuz şekilde IP68 sertifikasısayesinde 1.5 metrede 30 dakikaya kadar suya ve toza karşı dayanıklılık sergiliyor.

Teknik Özellikler: Sıvı soğutma teknolojisiyle daha verimli performans

Galaxy Note9, diğer Samsung Galaxy modelleri gibi iki farklı platforma sahip varyasyonlarıyla tüketicilerin beğenisine sunuluyor. Amerika Birleşik Devletleri ve çeşitli bölgelerde telefon QualcommSnapdragon 845 platformundan gücünü alırken Avrupa ve Türkiye’de Samsung’un geliştirdiği Exynos 9810 yonga setiyle çalışıyor.

Depolama ve bellek miktarında devrimsel adımlar

Tasarımsal olarak Galaxy Note9 modelini bir önceki kardeşi Note8’den pek de fazla ayırmayan Samsung, özellikle depolama alanı ve bellek miktarında yaptığı geliştirmelerle donanımsal olarak Note serisinin yenilenerek güçlendiğini hissettiriyor.

Samsung Galaxy Note9’da minimum 128 GB depolama alanı ve 6 GB RAM‘e yer verilirken telefon512 GB depolama alanı ve 8 GB RAM seçeneğiyle de satın alınabiliyor. Telefonda ek olarak microSD kart desteği de bulunuyor.

Oyun performansında sıvı soğutma teknolojisinin etkisi!

Samsung Galaxy Note9 modelinde Samsung, güçlü donanımın yanı sıra cihazın oyun performansındaki başarısına da özen gösteriyor. Sıvı karbon soğutma teknolojisi sayesinde Samsung Galaxy Note9’un yoğun işlemlerde dahi ısınması engellenerek işlemciden tam verimlilik alması sağlanıyor. Böylelikle cihaz peformans konusunda en azından kağıt üstünde beklenin üstünde deneyim sergiliyor.

Daha uzun batarya ömrü

Samsung’un Galaxy Note9’da attığı diğer bir önemli adım ise batarya kapasitesinde karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz yıllarda Note7 modelinde yaşanan talihsizlik nedeniyle uzun süredir akıllı telefonlarının batarya kapasitesini 3500mAh ile sınırlayan Samsung, Galaxy Note9 ile birlikte batarya kapasitesini 4000mAh’e yükseltiyor.

USB-C 3.1 bağlantısına sahip olan Samsung Galaxy Note9, hem Samsung’un kendi yonga setinde hem de Qualcomm platformuna yer verilen modelde güncel hızlı şarj teknolojisini destekliyor. Samsung’un “fast charge” destekli hızlı kablosuz şarj aparatları sayesinde Galaxy Note9, kablo bağlantısına ihtiyaç duymadan oldukça hızlı bir şekilde şarj edilebiliyor.

Hem Samsung’un hızlı şarj teknolojisinde yaptığı atılımlar, hem telefonda gerçekleştirilen yazılımsal optimizasyonlar hem de batarya kapasitesinin yükseltilmesi telefonun kağıt üstünde daha önceki Note modellerine göre daha uzun batarya ömrü sunduğunu işaret ediyor.

Kamera Performansı

Yeni Samsung Galaxy Note9, kamera tarafında da daha önceki Note modeline göre önemli yenilikleri beraberinde getiriyor.

Biri f/1.5 diyafram açıklığına, diğeri ise f/2.4 diyafram açıklığına sahip her ikisi de 12 MP çözünürlüklü çift ana kameraya sahip olan Galaxy Note9, bugüne dek akıllı telefonlarda gördüğümüz en iddialı diyafram değerini kullanıcılara sunuyor.

Ana lenste düşen diyafram açıklığı sayesinde gece çekimlerinde daha net görüntüler elde edecek olan Galaxy Note9, tıpkı Galaxy S9+ modelinde olduğu gibi ortam koşullarına göre diyafram açıklıkları arasında geçiş yapabiliyor. Böylelikle hem gündüz hem de gece, yakın ya da uzak çekimlerde daha iyi görüntüler yakalamayı hedefliyor.

Telefonun ön kısmında ise 8 MP çözünürlüklü f/1.7 diyafram açıklğına sahip selfie kamerasına yer veriliyor. Samsung Galaxy Note9’un ön kamera performansı, bir önceki Galaxy Note modeline yakın bir performans sergiliyor. Telefon yine ön kamerayla yazılımsal olarak portre efekti uygulayabiliyor ve Samsung’un ARmoji özelliği de Galaxy Note9’da kullanılabiliyor.

S Pen yeni yetenekler kazandı

Galaxy Note serisinin en önemli bileşeni S Pen, yeni Galaxy Note9 ile birlikte farklı nitelikler de kazanıyor. Artık çok daha işlevsel olarak kullanılabilen S Pen, tek başına bluetooth bağlantısı sayesinde çoklu kontrolcü olarak kullanılabiliyor.

Böylelikle S Pen’in bluetooth bağlantısı sayesinde uzaktan fotoğraflar çekebiliyor, sunumları yönetmek için bir kontrolcü olarak kullanabiliyor hatta ses sitemini yönetebiliyor.

S Pen’i kablosuz olarak kullanmanız için sadece Galaxy Note9’unuza 40 saniye boyunca tam şarj etmeniz yeterli.

Samsung DeX artık ufak bir kablodan ibaret

Samsung’un geçtiğimiz yıllarda ilk kez Galaxy S8 ailesiyle birlikte tanıttığı telefonunuzu monitöre bağlayarak masaüstü bilgisayar deneyimini yaşamanızı sağlayan cihazı DeX Station, Note9 ile birlikte tek bir kabloya indirgenmiş durumda.

Samsung DeX kablosuyla birlikte kablonun bir ucuna ekranınızın HDMI girişini diğer ucunaysa Samsung DeX destekli akıllı telefonunuzu taktığınızda akıllı telefonunuzu kolaylıkla masaüstü arayüzle birlikte klavye ya da fare yardımıyla kullanabiliyorsunuz.

Paylaş