KGI analistlerine göre yeni iPhone X, çıktığı günden itibaren iPhone 8 ve iPhone 8 Plus satışlarında keskin bir düşüş yaşanmasına neden oluyor.

Hatırlayacağınız üzere Apple, geçtiğimiz eylül ayında düzenlediği basın lansmanında üç yeni akıllı telefonu iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X’i duyurmuştu. Apple, yeni iPhone X ile birlikte standartların üstünde bir fiyatlandırmaya giderek tüm dünyada “pahalı” kabul edilebilecek bir telefonla karşımıza çıkarken hala klasik iPhone sevenler için iPhone 8 ailesini de es geçmemişti.

Aslında iPhone 8’in iPhone X’ten önce satışa çıkmasıyla birlikte önceki iPhone modelleri kadar heyecan uandırmaması iPhone X’in iPhone 8’den daha yoğun ilgiyle karşılacağını işaret etse de iPhone 8 satışları fena gitmiyordu. Şimdi ise KGI analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın yoğun iPhone X talebi üzerine iPhone 8 üretiminde kısıtlamaya gideceğini söylüyor.

Kuo’ya göre iPhone 8 modelinde beklediği ilgiyi göremeyen Apple, önümüzdeki süreçte iPhone 8 üretimlerini yarı yarıya azaltarak tedarikçisinin iPhone X üretimine yoğunlaşmasını istiyor. Öyle ki yüksek fiyatına rağmen diğer iPhone modellerine kıyasla “yenilikçi” olan iPhone X, kelimenin tam anlamıyla dudak uçuklatan satış rakamlarına ulaşıyor.

Bakalım iPhone X için bu durum 6099TL’lik fiyat etiketiyle Türkiye’de de geçerli olacak mı?