iPhone için Microsoft Excel artık yerleşik kamerayı kullanarak elektronik tabloları kolayca içe aktarmanıza izin verecek. Microsoft, yapay zeka destekli “Resimden Veri Ekle” özelliğini kullanıcılara sundu. Bu özellikle kullanıcılar, telefonlarının kameralarıyla çekmiş oldukları tabloları otomatik olarak Excel çalışmalarına ekleyebilecekler.

Tablolar, daha fazla düzenleme için Excel veya Windows için Mac kullanarak masaüstlerine gönderilebilecek.

Gelişmiş optik karakter tanıma (OCR) teknolojisi, düzen anlama teknikleri ve makine öğrenme modellerini bir araya getirerek, Resimden Veri Ekle özelliği, kağıt tabanlı bilgileri dijital verilere dönüştürüyor.

Microsoft , yeni özelliğin, finansal tablo, çalışma takvimi, görev listesi gibi tablo biçiminde sunulan tüm verileri kapma yeteneğine sahip olduğunu iddia ediyor. Ayrıca herhangi bir ek donanım gerektirmeden verileri kağıttan dijital formata dönüştürmek için yalnızca iPhone’un kamerasını kullanıyor.

Yeni deneyime başlamak için, en son Excel uygulamasını iPhone’unuza yüklemeniz ve ardından Office 365 hesabınızla oturum açmanız gerekiyor. Uygulama, iPhone kameranızı başlatıp ardından içe aktarmak istediğiniz verinin üzerine getirebileceğiniz ekranın altındaki Resimden Veri Ekle düğmesini sağlayacak. Kırmızı sınırla sarılıncaya kadar verilerinizi daraltmanız gerekiyor. Bundan sonra, yakala düğmesine basın. Excel uygulamasında görüntüyü dijital formata dönüştürmeden önce kırpma seçenekleri de olacak.

Microsoft, her iki platform için de bu özelliğin 21 farklı dilde kullanılabileceğini açıkladı. Desteklenen dillerin içerisinde Türkçe de bulunuyor.

Paylaş