Apple’ın iPhone 8 üzerinde epeydir uğraştığı ve hala kesinleşmeyen Touch ID’de bütün umutlar tükendi. Apple bunun yerine 3D yüz tarayıcısına odaklanmış halde.

Bundan birkaç ay öncesine kadar konuşulan ve kesinliğe kavuşmayan Touch ID konusu Wall Street Journal’ın yayınladığı raporla kesinleşti. Apple’ın Touch ID’yi ekranın altına yerleştirmesini isterdik fakat böyle bir durum maalesef ki şu anlık mümkün değil.

Tim Cook’un 12 Eylül’deki sunumuyla tanıtılacak olan iPhone 8, WSJ’ın Apple mühendislerden edindiği biligere gören ekranın altına gizlenmiş bir Touch ID olması için çok uğraşıldı fakat bunun telefonun tanıtılacağı zamanın sonrasına aksayacak olmasıyla tamamen kaldırılması kararı verildi.

WSJ’nin raporunda belirttiğine göre Apple yeni bir şey deneyecek ve Touch ID’yi fiziksel olarak eklemese de 3D yüz tarayıcısını kullanmaya çalışacak. Samsung’daki iris tarayıcınsın çok kolay bir şekilde aşıldığını gördüğümüz bu günlerde, yüz tarayıcı ne kadar güvenli olur bilmiyoruz. Apple’ın geliştirdiği yeni teknolojiyle yüz tanıma kilidi daha güvenli olabilir.

Bütün bunları Tim Cook’un 12 Eylül’de sunacağı konferansta öğreneceğiz.