WWDC 2017’den mobil işletim sisteminin yeni versiyonu iOS 11’i duyuran Apple, bu kez sistemin iPhone ve iPad’de özellikleri arasında büyük değişikliklere gitti. İşte iPad’i birçok açıdan macOS’e yaklaştıran bu değişiklikler

Yeni Dock
iOS 11’in iPad’de yaratacağı en önemli değişikliklerin başında macOS’tekine benzer yeni dock yer alıyor. Uygulamaların yer aldığı bu dock’a istenen uygulama eklenebiliyor ve çıkarılabiliyor.

Uygulamalar arası geçişi de sağlayan yeni dock, uygulama içindeyken ekranın yukarı çekilmesiyle ortaya çıkıyor. Ayrıca bu geçişlerde uygulamalar daha önce nasıl bırakıldıysa yeniden öyle karşımıza geliyor. Yani eğer iki bölünmüş ekranda iki uygulama yer alıyorsa, uygulamalardan biri açıldığında ekrana yine aynı şekilde geliyor.

Kontrol Merkezi
Uygulamalar arası geçişi sağlayan diğer bir özellik ise kontrol merkezi. Daha önce Home tuşuna iki kez tıklanmasıyla karşımıza çıkan ekran uygulamalar arası geçiş yapmamızı yada uygulamaları kapatmamızı sağlıyordu. Yeni özellik ile ekran tamamen yukarı çekildiğinde karşımıza kontrol merkezi çıkıyor.

Yine macOS’in kontrol merkezine benzeyen bu ekranda uygulamalar arası geçiş yapmak yada uygulamaları kapatmak mümkün oluyor. Hem yeni dock hem de kontrol merkezi iPad’lerin kullanımını oldukça hızlandırıyor.

Files Uygulaması
iOS 11 ile iPhone’lara da gelen Files uygulaması, sistemde dosyaların görüntülenmesi, bulunması ve taşınması gibi işlemleri sağlayarak bir nevi macOS’teki Finder’ın mobil versiyonu olarak sistemdeki yerini alıyor. Box ve DropBox gibi bulut servisleriyle olan entegrasyonu ayrıca cihazlar arası dosya taşıma işlemini çok daha basit hale getiriyor.

Paylaş