Bildiğiniz gibi teknoloji devi Apple, bugüne kadar sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik ile ilgili adımlar yapmadığı için eleştirilerin hedefi oluyordu. Özellikle VR ve AR teknolojileri geleceğin teknolojisi olarak nitelendirildiği için analistler, Apple’ın en kısa süre içinde bu dünyaya adım atmadığı takdirde zor günler geçirebileceğini söylerken nihayet Apple bu alanda önemli bir adım attı.

WWDC 2017 etkinliğinde iMac’ler ile yeni sanal gerçeklik deneyimine vurgu yapmanın yanı sıra Apple, gerçek dünyayla sanal dünyayı birleştiren arttırılmış gerçeklik teknolojisinin daha da geliştirilmesi ve Apple’ın bu alanda lider konuma ulaşması için ARkit isimli geliştirici kitini yayınladı.

Peki bu ARKit ne işe yarıyor?

Apple, ARKit isimli yeni geliştirici kitiyle birlikte iOS geliştiricileri için çeşitli arttırılmış gerçeklik demoları sunuyor. Örneğin, masanın üzerinde duran kahve fincanı gibi demoların dahil olduğu ARKit böylelikle geliştiricilere arttırılmış gerçeklik uygulamaları geliştirmeleri için bir şablon sunuyor.

Ayrıca arttırılmış gerçeklik bazı oyun ve uyguların iOS işletim sisteminde daha fazla artması için ARKit, Unity, Unreal Engine ve SceneKit gibi oyun motorlarına da destek veriyor. Bu durum, oyun motorlarıyla ARKit’in entegrasyonunu kolaylaştırarak arttırılmış gerçeklik uygulamalarının iOS için daha kolay ve hızlı geliştirilmesini sağlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here