iOS 12’de batarya ömrü nasıl uzatılır?

Yeni iOS 12 güncellemesiyle birlikte iPhone, iPad ve iPod Touch kullanıcıları için pil ömrünü uzatacak önemli detayları derledik.

1 Ekim 2018
1767 Görüntülenme

Pil ömrü uzatma, mesele akıllı telefonlar olunca daima çok önemli bir konu olmuştur. İster yeni bir cihaz alırken ister telefonunuza gelen bir güncellemeyi yüklerken daima karşımıza çıkmıştır bu mesele. Kimileri batarya ömrüne ve sağlığına pek de dikkat etmeyebilir, hatta takmayabilir. Ama inanın akıllı telefonların donanımlarının aya giden uzay mekiğini çoktan geçtiği günümüzde en büyük problem belki de pil ömrüdür. Bir akıllı telefonun şarjı ortalama bir gün sürmektedir. Her gün telefonunu şarj etmeyen var mı?

Eski tip telefonları hatırlayanlar bir defa şarj edip şarjının günlerce sürdüğünü bilirler. Bu kadar çok şarj edilen akıllı telefon bataryaları haliyle hızla yıpranıyor. Belli bir süre sonra ise gün içinde bile sarjlarının yetmediğini görüyoruz. Peki iOS 12’de batarya sağlığına nasıl dikkat eder ve nasıl pil ömrümüzü uzatırız?

iPhone Pil Ömrü ve Pil Sağlığı

iOS 12 ile telefon pilimiz üzerinde denetim imkanlarımız da daha kullanışlı hale gelmiş durumda. iPhone için pil sağlığı uygulaması geçtiğimiz Şubat ayında gelmişti ve bu sayede pilimizin sağlığını öğrenebiliyorduk. Pil sağlığımızı arttırmak ve pil ömrümüzü uzatma konusunda daha bilinçli olmamızı sağlayan bu uygulama iOS 12’de karşımıza daha gelişmiş bir şekilde çıkıyor. iOS 12’de pil sağlığımız hakkında öğrendiğimiz istatistiklerin yanında iPhone pil ömrü uzatma için çeşitli ayarlamalar yapabiliyoruz. Peki pil ömrümüzü uzatmak için nasıl ne gibi ayarlar yapabiliriz?

iPhone Pil Ömrü Uzatma için Grafikleri İnceleme

  • “Ayarlar”a gidin.
  • “Batarya”ya tıklayın, pilinizin detaylarını burada göreceksiniz.

Buradan “Düşük Güç Modu”nu seçebilirsiniz. “Batarya Sağlığı” kısmı ise size şimdiki pilinizin yüksek performans destekleyip desteklemediğini ve kapasitesini gösteriyor. Ancak bu iki bölümün altında birçok güzel özellik bulacaksınız. “Son 24 Saat” ve “Son 10 Gün” kısımları size bu süre zarfında ne kadar pil kullandığınız, pilinizin hangi uygulamalar tarafından sömürüldüğünü gösterir. Buralardaki uygulamalara iyice göz atın. İhtiyacınız olmayan uygulamaları ya kaldırın ya da otomatik çalışmalarını durdurun. Buradaki grafikler size tam bir dolumdan sonra bile istatistiki bilgi verecektir.

Buradaki  grafik barlarından birine tıkladığınızda, o zaman dilimindeki aktivitede enerjinizin nasıl kullanıldığını görebileceksiniz. Ayrıca ekranın ne kadar açık ve ne kadar kapalı olduğunu öğrenebileceksiniz.

Grafiklerin altında ise en çok şarj yiyen uygulamalar listelenecek. Varsayılan olarak batarya kullanımını azalan sıra ile gösterecektir. Bataryayı en çok kullanan uygulama tepede olacaktır. “Aktiviteyi Göster” e veya diğer bir hücreye tıklayarak ekranı değiştirebilirsiniz. Aktivite zaman olarak ölçülüyor, hatta bir uygulamanın arka planda çalıştığı süreyi dahi gösteriyor. Tekrar bataryaya dönmek için ekrana tıklamanız yeterli.

Pil Ömrünü Arttırmanın Yolları

Yukarıda incelediğimiz grafikleri takip ederek pil ömrünüzün uzamasını engelleyen, pilinizi sömüren uygulama ve ayarlardan kaçınabilirsiniz. Bunları birkaç başlık altında toplayabiliriz.

Ekran Parlaklığını Düşürün

Ekran parlaklığı telefon pilini en çok yiyen özelliklerden biri. Ne kadar parlak tutarsanız piliniz o kadar çabuk biter ve tekrar şarj etmek zorunda kalırsınız. Tekrar tekrar şarj etmek batarya ömrünü azaltan ve pilin kısa sürede bitmesine yol açan bir etmendir.

Fenerinizi Düşük Seviyeye Getirin

Eğer fener uygulaması kullanıyorsanız bilin ki fener şarjı sömüren bir araçtır! Bu nedenle ne kadar düşük seviyede kullanırsanız o kadar iyi olur.

Siri ile İlişkinize Ara Verin

Siri’ye aşık olabilirsiniz ancak inanın o pilinizin baş sömürücülerinden biri. Bu nedenle kullanmadığınız zamanlar Siri’yi pil ömrünüzü arttırmak için kapatın. Diğer bir deyişle piliniz için Siri ile ilişkinize biraz ara verin!

Pil Kullanımını Daima Kontrol Edin

Apple onlarca özelliği bize niçin veriyor? İnanın Apple’ın felsefesi basitlik, önemli görmediği bir şeyi asla telefona koymaz, üstüne de kullanıcıya denetim kesinkes vermez. Bu da demek oluyor ki pil kullanımı çok önemli bir şey. Dolayısı ile istatistiklere düzenli göz atın. Mutlaka gereksiz uygulamalardan kurtulun.

Otomatik Güncelleme ve Uygulama Yenile’yi Kapayın

Biz bilmeden arka planda neler yapıyor bu akıllı telefonlar? Hadi bilgilerimizi topluyorlar da bir de batarya ömrü düşmanlığı da yapıyorlar! iOS 12’nin size ve pil sağlığınıza iyi gelmesini istiyorsanız “Arka Planda Uygulama Yenile” yi mutlaka kapatın. “Otomatik Güncelleme” de kapanmalı haliyle.

Tüm bu taktikleri uygulayın, pil ömrünüz uzayacak; sağlıklı bir batarya ile uzun bir kullanım süreniz olacaktır.

İlginizi çekebilir

Çocukları intihara sürükleyen Momo adlı oyun yeniden ortaya çıktı
40 okunma
40 okunma

Çocukları intihara sürükleyen Momo adlı oyun yeniden ortaya çıktı

Onur Binay - 22 Şubat 2019

Mesajlaşma platformu WhatsApp üzerinden yayılan Momo’nun son olarak Arjantin'de 12 yaşındaki bir kızın ölümüne sebep olduğu iddia edilmişti. Momo'yla konuşan…

Nvidia, önümüzdeki ay GeForce GTX 1650’yi piyasaya sürebilir
37 okunma
37 okunma

Nvidia, önümüzdeki ay GeForce GTX 1650’yi piyasaya sürebilir

Onur Binay - 22 Şubat 2019

GeForce GTX 1660 ve GTX 1660 Ti söylentileri devam ederken, şimdi üçüncü bir Turing kartının gelecek ay geleceğine dair söylentiler…

WhatsApp’ta önemli bir güvenlik açığı tespit edildi
30 okunma
30 okunma

WhatsApp’ta önemli bir güvenlik açığı tespit edildi

Onur Binay - 22 Şubat 2019

WhatsApp 2.19.20 sürüm güncellemesiyle güvenliği bir adım arttırarak uygulamaya erişim izni için Face ID veya Touch ID kimlik doğrulama seçeneğini…

%d blogcu bunu beğendi: